Ak vláda urýchlene neprijme potrebné kroky, hrozia viacerým firmám chemického a farmaceutického priemyslu výpadky produkcie, ako aj možný kolaps. Ohrozené sú pritom tisícky pracovných miest a príjmy do štátneho rozpočtu, miest a obcí a rodinných rozpočtov.
Ako ďalej uviedol prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu SR Roman Karlubík, štát by mal urýchlene zastropovať ceny energií a uvoľniť podporu z Environmentálneho fondu.
„Súčasné drasticky vysoké ceny energií spôsobujú, že energeticky náročné firmy postupne znižujú svoju výrobu. Takmer všetky chemické výroby sú energeticky náročné, a tak sa situácia dotýka nielen veľkých, ale aj stredných a malých chemických podnikov. Duslo Šaľa už bolo nútené odstaviť celú výrobu anorganika. Podobné drastické opatrenia prijímajú aj ďalšie veľké firmy, ako napríklad Fortischem,“ upozornil Karlubík.
Žiadne kompenzačné programy
V súčasnej situácii už podľa neho nehovoríme len o prerušovaní či ukončení výroby veľkého počtu firiem a strate tisícok pracovných miest, ale aj o narušení či paralyzovaní celého dodávateľsko-odberateľského reťazca.
„A to vrátane firiem, kritickej infraštruktúry, čo môže narušiť výrobu základných – nevyhnutných surovín, poľnohospodárstvo, či potravinovú bezpečnosť,“ skonštatoval.
V slovenskom priemysle sa už prejavuje energetická kríza, dôležitý zákon však zasekli Matovičove a Budajove nezhody
Zväz kritizuje, že na Slovensku nie sú doteraz spustené žiadne kompenzačné programy, či možnosť zastropovania cien energií.
„Vyzývame preto vládu o maximálnu mieru zodpovednosti a prijatie takých opatrení, ktoré by umožnili väčšine firiem prežiť dopady externých vplyvov, za ktoré nemôžu. Problémy treba riešiť tam kde vznikli, teda na národnej a európskej úrovni! Nie je čas na politické šarvátky. Hrozí kolaps ekonomiky, a preto treba konať – rýchlo a zodpovedne,“ vyzýva.
Desaťtisíce zamestnancov
V chemickom a farmaceutickom priemysle na Slovensku pracovalo v prvom štvrťroku tohto celkovo 41 373 zamestnancov, čo predstavuje 10 % zamestnancov celého slovenského priemyslu. Štatistický úrad tu evidoval 284 podnikov s počtom zamestnancov 20 a viac.
Slovenský priemysel potrebuje finančnú pomoc z envirofondu, ohrozuje ho zvyšovanie cien energií
Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá (amoniak), pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna.