Výstavba fabriky na výrobu batérií spoločnosti InoBat mala vytvoriť tisícky pracovných miest, postoj Slovenska je však nejasný

InoBat
Spoločnosť InoBat Auto. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Postoj Slovenska k získaniu projektu výstavby gigafabriky na výrobu batérií spoločností InoBat a Gotion High-Tech je zatiaľ nejasný.

Práce v prípravnej fáze

Štát je v otázke záujmu alebo možných rokovaní s potenciálnymi investormi skúpy na slovo. Gigafabrika by pritom v prvom štádiu mala dosiahnuť kapacitu 20 GWh a vytvoriť tisícky pracovných miest. Ministerstvo hospodárstva SR na otázky agentúry SITA o projekte neodpovedalo, Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) reagovala, že sa nevyjadruje k neuzavretým projektom.

„Realizačné práce môžu byť len v prípravnej fáze alebo sa práve rozbiehajú. Z tohto dôvodu agentúra SARIO nezverejňuje podrobnosti o investíciách, až do času, kým investor nezačne podnikať kroky k úspešnému etablovaniu sa na Slovensku,“ priblížila agentúra.

Hľadanie vhodnej lokality

InoBat a Gotion High-Tech pri ohlasovaní vytvorenia spoločného podniku a zámeru výstavby fabriky uviedli, že vhodnú lokalitu v európskom regióne ešte iba hľadajú. A že jedným z kľúčových faktorov ich rozhodovania bude silná podpora zo strany štátu a štátnych inštitúcií pri výstavbe kritickej infraštruktúry, vydávaní stavebných povolení a poskytovaní konkurencieschopnej štátnej pomoci.

Získanie kompletnej výroby batérií pre elektromobily na Slovensku by pritom podľa Zväzu automobilového priemyslu SR výrazne pomohlo stabilizovať automobilovú výrobu na Slovensku.

„Práve v týchto dňoch a rokoch sa rozhoduje o tom, ako bude v budúcnosti vyzerať mapa výrobných závodov na elektromobily v Európe. Preto je mimoriadne dôležité takúto prevádzku na Slovensko prilákať. A to čo najskôr,“ skonštatoval generálny sekretár zväzu Viktor Marušák.

Ohlásené dve investície

Na Slovensku sú už ohlásené dve investície, ktoré budú zamerané na kompletovanie akumulátorov pre elektrické automobily. Prvá je súčasťou plánovaného výrobného závodu Volvo a druhá je v určitom rozsahu plánovaná v prevádzke Porsche Smart Battery Shop v Dubnici nad Váhom. V trnavskom Stellantise už kompletáž prebieha. Ani jedna z nich však nebude vyrábať batérie úplne.

Spoločnosti InoBat a Gotion High-Tech podpísali tento týždeň predbežnú dohodu o spoločnom podniku na výstavbu gigafabriky na výrobu batérií. Tá by v prvom štádiu mala dosiahnuť kapacitu 20 GWh a vytvoriť tisícky pracovných miest. Výstavba továrne by mala začať v roku 2024, s plným spustením sa počíta v roku 2026. Mala by sa rozprestierať na ploche viac ako 100 hektárov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor Marušák
Firmy a inštitúcie Gotion High-TechInoBat AutoMH Ministerstvo hospodárstva SRPorsche Smart Battery ShopSARIO Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchoduStellantisVolvoZAP Zväz automobilového priemyslu SR