Dovoz na Slovensko klesol už štvrtý mesiac po sebe a môže za to ropa, elektrina aj plyn

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ropa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 8. septembra, 12:45

Vývoz tovaru zo Slovenska dosiahol v júli podľa predbežných výsledkov 8,1 mld. eur pri medziročnom raste o 4,6 %. Rast pokračuje nepretržite od začiatku tohto roka. Dovoz tovaru bol medziročne nižší už štvrtý mesiac v rade, aktuálne o 2,4 % na 7,7 mld. eur.

Saldo zahraničného obchodu bolo aktívne v objeme 365,7 mil. eur, čo bol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka lepší výsledok o takmer 547,8 mil. eur.

Rast vývozu automobilov

Rast celkového vývozu najvýraznejšie ovplyvnila najobchodovanejšia trieda zahraničného obchodu stroje a prepravné zariadenia, kam patrí aj vývoz automobilov. Hodnota vyvezeného tovaru v tejto triede bola medziročne vyššia o 13,2 %.

Dvojciferný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka tak pokračoval už siedmy mesiac po sebe, napriek tomu, že sa tempo oproti júnu výrazne spomalilo.

Stroje a prepravné zariadenia v júli tvorili 61,4 % podiel na celkovom exporte. Väčšina strojov a prepravných zariadení, teda 70 %, smerovala zo Slovenska na trhy .

Dovoz komodít klesol

Pokles celkového dovozu ovplyvnilo najmä zníženie hodnoty dovozu v triede minerálne palivá, kam patrí aj ropa, elektrická energia a zemný plyn. Hodnota dovezeného tovaru v tejto triede bola medziročne nižšia o vyše polovicu a zároveň najnižšia od mája 2021.

Výraznejšiemu poklesu celkového dovozu zabránil vyšší dovoz triedy stroje a prepravné zariadenia, kam patria aj súčiastky motorových vozidiel. Ich hodnota bola medziročne vyššia o 14 %.

Ekonomická aktivita ostane pod tlakom

Ako povedal analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš, v nasledujúcich mesiacoch tohto roka uvidíme oslabujúcu sa globálnu aktivitu, ktorá bude mať dopad na našu exportnú výkonnosť. V pozornosti ostávajú naše hlavné exportné trhy na čele s vývojom nemeckej ekonomiky, ktorá už tretí kvartál za sebou zažíva oslabenú ekonomickú aktivitu.

„Trhové očakávania sa prikláňali skôr k slabému rastu avšak ekonomická aktivita pravdepodobne ostane pod tlakom, čo naznačujú aj prieskumy medzi nákupnými manažérmi,“ skonštatoval Kočiš.

Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka by bilancia zahraničného obchodu aj v nasledujúcich mesiacoch mala ostať v prebytku. K zlepšeniu bilancie by mohla prispievať nižšia domáca spotreba a slabnúca súkromná investičná aktivita.

„Horšiaca sa nálada domáceho priemyslu však naznačuje, že minimálne dočasne by mohli opäť zoslabnúť aj domáce vývozy, ktoré tak budú spomaľovať ďalšie zlepšovanie bilancie zahraničného obchodu,“ povedal Koršňák.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMarián Kočiš
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSlovenská sporiteľňaUniCredit Bank