Začnite konečne firmám a zamestnancom pomáhať, odkázal Šimečka Ficovi po „krachu“ druhej fabriky na Slovensku

Šimečka ďalej zdôraznil, že zasiahnuté rodiny si zaslúžia od vlády aktívnu pomoc, nie ignoráciu či krátkodobé záplaty.
Michal Šimečka
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Kým fabriky na Slovensku končia a hromadne prepúšťajú, predseda vlády rieši mimovládky a počet pohlaví. Uviedol to predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka, ktorý upozornil, že už druhá veľká fabrika za 24 hodín ohlásila na Slovensku svoj koniec.

Včera (v pondelok) martinské ECCO, dnes LOWA v Handlovej. To sú stovky stratených pracovných miest, tisícky zasiahnutých ľudí v regiónoch a naša vláda sa háda o transakčnej dani a rieši počet pohlaví,“ uviedol Šimečka.

Šimečka ďalej zdôraznil, že zasiahnuté rodiny si zaslúžia od vlády aktívnu pomoc, nie ignoráciu či krátkodobé záplaty. „V PS chceme modernizovať naše hospodárstvo, investovať do inovácií, podporovať slovenské malé a stredné firmy, ktoré tvoria kostru nášho hospodárstva. A priťahovať zahraničných investorov dobrým podnikateľským prostredím,” povedal predseda PS.

Výzva premiérovi Ficovi

Hnutie súčasne vyzvalo predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby predstavil plán, ako chce reagovať na americké clá. Podľa Šimečku by sa mala v prvom rade zrušiť transakčná daň.

Začnite konečne našim firmám a zamestnancom pomáhať, a nie z nich iba ťahať peniaze na ďalšie tryskáče či renty. A keď nič z toho neviete, choďte konečne od toho. Ľudia v Handlovej či v Martine nemajú čas na vaše hádky a zaslúžia si šancu zvoliť konečne lepšiu vládu,” odkázal Šimečka premiérovi.

Miesto pomoci ľuďom ruský bič na mimovládky

Poslanec Ivan Štefunko (PS) podotkol, že koaliční politici sa nenechávajú rušiť správami o problémoch občanov.

V čase, keď prichádzajú tieto správy, v parlamente neriešime pomoc zasiahnutým ľuďom ani zlepšovanie podnikateľského prostredia, ale ruský bič na mimovládky. Toto sú priority koalície. Je to absurdné a obzvlášť necitlivé voči každému, kto dopláca na podmienky, ktoré vláda vytvorila – alebo sa na ne aspoň mohla pripraviť,” vyhlásil Štefunko.

Obrovský zásah do ekonomiky

Poslankyňa Simona Petrík (PS) doplnila, že prepustenie 650 ľudí v Martine je obrovským zásahom do ekonomiky a životnej úrovne regiónu. Podľa nej tak možno očakávať negatívne sociálne dopady, keď budú dotknuté tisíce rodín.

Nejde pritom o prvý prípad hromadného prepúšťania. Martin sa týmto pridáva k Topoľčanom, Vranovu nad Topľou, Kysuckému Novému Mestu, Bánovciam nad Bebravou, Púchovu, Námestovu či Bratislave. Vláda sa jednoducho nemôže tváriť, že vyplácanie miezd z garančného fondu je jediným riešením tejto opakujúcej sa situácie,” doplnila poslankyňa.

Prezident aj premiér sú teraz ticho

Poslankyňa Jana Hanuliaková (PS) pripomenula, že premiér Fico, keď bol ešte opozičným politikom, zvolával mimoriadnu schôdzu, keď malo byť v Žiari nad Hronom prepustených 300 ľudí.

Vtedy navrhoval, aby firma dostala podporu z emisných povoleniek a Peter Pellegrini dokonca navrhoval odkúpenie časti podniku do rúk štátu. Teraz je ohrozených viac ako 2 000 ľudí v závodoch po celom Slovensku, vrátane toho, kde minulý rok premiér odpracoval nočnú zmenu. Prezident aj premiér sú však ticho,” uzavrela Hanuliaková.

Viac k osobe: Ivan ŠtefunkoJana HanuliakováMichal ŠimečkaPeter PellegriniRobert FicoSimona Petrík
Firmy a inštitúcie: Progresívne Slovensko (PS)SMER-SD

Ďalšie k téme

Odporúčané