Zisk trnavského Stellantisu poklesol o 41 percent, zasiahla ho aj kríza polovodičov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stellantis, F1 Holdings
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Trnavská automobilka Stellantis Slovakia (PCA Slovakia, s.r.o.) znížila v minulom roku zisk o 41 % na 34,3 mil. eur. Tržby automobilky však narástli o 9 % na takmer 3,66 mld. eur.

Ako sa ďalej uvádza vo výročnej správe fabriky, uplynulý rok ovplyvňovali automobilový sektor kríza polovodičov, nedostatok dielov, vojna na Ukrajine ako aj energetická kríza, nárast cien materiálov a vysoká inflácia.

Kríza elektrokomponentov

Ja pravda, že sme pocítili krízu elektrokomponentov a museli sme obmedzovať objem výroby. Zrušených bolo 81 zmien, čo sa odrazilo na objeme výroby – v roku 2022 sme vyrobili 312 509 vozidiel,” priblížil situáciu generálny riaditeľ závodu Martin Dzama.

Rok predtým pritom automobilka vyprodukovala 316 440 áut a v rekordnom roku 2019 dokonca 371 152. Denná produkcia automobilky bola vlani 1 395 vozidiel, rýchlosť výrobných liniek 62 áut za hodinu.

Kľúčové trhy

Na päť kľúčových trhov západnej Európy, ktorými sú Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Veľká Británia a Španielsko, smerovalo 71 % produkcie trnavskej automobilky. „Pre klientov zo Slovenska sme vyrobili 2 033 vozidiel, z toho 46 elektrických,“ uvádza ďalej spoločnosť vo výročnej správe.

Trnavská automobilka Stellantis je lídrom vo výrobe malých vozidiel segmentu B-mainstream. Aktuálne vyrába modely Citroën C3, Peugeot 208 a jeho plne elektrickú verziu e-208. Ku koncu minulého roka vo fabrike pracovalo 3 520 zamestnancov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Dzama
Firmy a inštitúcie Stellantis Slovakia