Väčšina nadšencov architektúry si pri zmienke o Kodani predstaví pešie zóny, cyklistické chodníky, malebné vodné kanály a spokojných obyvateľov. No v roku 2023 Kodaň žije viac ako doteraz aj svojou architektúrou. Stala sa totiž hlavným mestom architektúry UNESCO.
Hlavné mesto Dánska sa môže pochváliť mnohými úspechmi
- viac ako 60 % jeho obyvateľov dochádza do práce na bicykli
- bolo jedným z prvých miest, ktoré vytvorili strategický plán na dosiahnutie uhlíkovej neutrality, čo viedlo k 80 % zníženiu emisií od roku 2009
- stalo sa jedným z najčastejšie citovaných študijných príkladov pre svoje mestské plánovanie a infraštruktúru
K tomu treba dodať, že UNESCO vyhlásilo Kodaň za svetové hlavné mesto architektúry v roku 2023, čo podnietilo vznik množstva podujatí a festivalov zameraných na architektúru. Titul ďalej zdôrazňuje postavenie mesta ako laboratória pre inovatívnu súčasnú architektúru a mestské plánovanie zamerané na ľudí.
Z histórie Kodane
Kodaň prešla trochu nezvyčajným vývojom. Po tom, čo sa koncom 19. storočia stala vysoko industrializovaným mestom, začala v snahe o sanáciu a decentralizáciu svojich štvrtí prijímať anglický koncept „záhradného mesta“.
V roku 1947 bol vypracovaný „Plán piatich prstov“, ktorý mal usmerniť mestský rozvoj a rozšíriť mesto pozdĺž piatich hlavných tepien. To viedlo k vytvoreniu tranzitne orientovanej infraštruktúry s malými zhlukmi alebo mestskými časťami pozdĺž dopravných trás.
Dánska kráľovská opera
Zásadný posun sa objavil v 60. rokoch 20. storočia. Na čele s iniciatívou Jana Gehla pre Strøget začala Kodaň transformovať svoje oblasti zaťažené automobilmi na zóny vhodné pre chodcov. Nasledovalo obdobie rozvoja miest, ktoré uprednostňovalo blaho svojich obyvateľov a zároveň povzbudzovalo architektov k experimentovaniu s inovatívnymi návrhmi zameranými na človeka.
Nasledujúci zoznam predstavuje 20 súčasných architektonických projektov, ktoré sú dôkazom kreativity a citlivosti kodanskej architektúry a zahŕňa významné kancelárie, ktoré začali svoju činnosť v Kodani, ako napríklad BIG, Henning Larsen, JAJA Architects, a medzinárodné kancelárie ako OMA a WilkinsonEyre.