Odstraňovanie škôd na majetku po ničivých záplavách na Slovensku potrvá mesiace. Poisťovne odhadujú, že škody dosiahnu milióny eur. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR spustilo program sociálnej pomoci pre najviac zasiahnuté oblasti.
Jednotlivci postihnutí povodňami môžu požiadať štát o dotáciu vo výške 1500 €, a to aj opakovane. Financie však možno použiť len na opravu či nákup zariadení nevyhnutných pre zabezpečenie základných životných potrieb a obnovu bývania. Pomoc sa netýka pozemku, záhrady či priľahlých stavieb.
Ako zamedziť únikom tepla cez strechu počas vykurovacej sezóny?
Extrémy počasia však neohrozujú iba domy a obydlia, ale aj vedľajšie stavby – garáže, záhradné domčeky či prístrešky, vrátane majetku v nich uskladneného. Dá sa pripraviť na extrémy počasia a vyhnúť sa zbytočným škodám na nehnuteľnostiach, na ktoré sa nevzťahuje štátna pomoc?
Záplavám nezbaránime, môžeme však zmierniť ich následky
Pri plánovaní vedľajších stavieb na pozemku rozhoduje región, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza. Jednotlivec nedokáže zabrániť záplavám, môže sa však na takéto situácie čiastočne pripraviť. Jedným zo základných faktorov, ktorý rozhoduje o odolnosti stavieb je správny výber materiálu.
Povodne na Slovensku: Ako odstrániť následky a ochrániť svoj majetok? Tu je 7 kľúčových krokov
Plastový záhradný domček môže byť zásadným problémom. Plast má totiž vplyvom poveternostných vplyvov tendenciu krútiť sa a ohýbať, nestály je aj jeho povrch a farba. Slabšia je tiež jeho stabilita, ktorú môže silný vietor jednoducho narušiť, preto je potrebné myslieť na jeho správne ukotvenie.
Ani drevené či plechové stavby však nedokážu odolať extrémom počasia tak dobre ako oceľové. Murované stavby bývajú odolné, avšak voda môže v prípade záplav presiaknuť do interiéru a znehodnotiť ho. Drevo je živý materiál, ktorý môže nadmerná vlhkosť porušiť či úplne zničiť.
Pomôcť môžu vyvýšené základy a kvalitná izolácia
Vzhľadom k aktuálnym výkyvom počasia môžu byť vhodným riešením nízkoúdržbové montované plechové stavby. Ak majú navyše kvalitnú omietku a izoláciu, na rozdiel od murovaných stavieb si držia pomerne stabilnú teplotu aj počas zimných mesiacov.
„Ak dnes plánujete stavbu garáže či záhradného domčeka, odporúčame zvoliť vyvýšené základy, ktoré minimalizujú riziko prieniku vody do stavby,“ radí technik zo spoločnosti Gardeon Rastislav Matuška. Podľa neho je tiež dôležité zaistiť efektívny drenážny systém okolo stavby a použiť hydroizoláciu, prípadne asfaltový pás.
Mesačné náklady na údržbu novostavby môžu byť vyššie ako čakáte
V porovnaní s drevenými stavbami odolajú oceľové montované záhradné domy extrémom počasia aj záplavám. Oceľová konštrukcia je pevná a zároveň pružná, oceľové panely v porovnaní s inými materiálmi nehnijú a nedeformujú sa. Navyše kvalitná povrchová úprava zabraňuje korózii.
Dôležitá je aj príprava stavby na zimné mesiace
Stabilitu stavby a odolnosť voči poveternostným podmienkam možno dosiahnuť použitím natĺkacích rozperných kotiev do betónu. „Veľa však závisí od toho, ako je pripravený podklad. V prípade montovanej stavby je najvhodnejším riešením betónová platňa hrubá aspoň 22 cm, aby sa dala pevne ukotviť,“ spresnil Matuška.
Kvalitná záhradná stavba by mala ochrániť majetok a vydržať desiatky rokov bez zásadnej údržby. Dôležitým krokom je aj príprava vedľajšej stavby na zimné mesiace. Správna izolácia a pravidelné vetranie pomôžu predísť kondenzácii a udržia vnútorný priestor suchý a tepelne komfortný.
Vysoké výdavky za energie počas zimy spôsobujú podľa odborníkov tri chyby v domácnosti
„Pred zimou treba skontrolovať na záhradnom domčeku tesnenia, prípadne ich ošetriť silikónovým olejom a odstrániť všetky nečistoty, ktoré by mohli brániť odtoku vody. Ďalej odporúčam pravidelné vetranie pre elimináciu vzniku kondenzu, ktorý môže poškodiť veci vo vnútri,“ radí Matuška.
Opatrenia na ochranu stavieb pred poveternostnými vplyvmi:
- Zvýšené základy v oblastiach náchylých na záplavy. Vhodné je tiež vybudovanie drenážneho systému.
- Hydroizolácia napríklad v podobe asfaltových pásov na ochranu pred vlhkosťou.
- Odvodňovacie systémy a kvalitné odkvapové systémy ochránia strechu pred zatekaním.
- Pevné ukotvenie stavby je kľúčové v regiónoch so silným vetrom.
- Pultová strecha je najvhodnejšia pre veterné oblasti, keďže minimalizuje odpor vetra.
- Sedlová strecha a zosilnená konštrukcia je zas vhodná pre oblasti s nadmernými snehovými zrážkami.
Pre oblasti s extrémnymi horúčavami je zas vhodná kvalitná izolácia stien a strechy, ako aj vhodné vetracie otvory.