Ceny nehnuteľností na Slovensku: Realita nemusí byť taká dramatická, ako sú cenovky v inzerátoch, tvrdí analytik

Byt, bývanie
Foto: ilustračné, Getty images

Pri výhľade silného ekonomického rastu, ktorý máme pred sebou, sa dá podľa analytika Tatra banky Borisa Fojtíka len veľmi ťažko predstaviť pokles cien nehnuteľností.

No vývoj predajných cien nám podľa neho ukazuje, že realita nemusí byť až taká dramatická, ako sú cenovky v inzerátoch.

Rok trvajúci pokles výstavby

Rast cien nehnuteľností bude na Slovensku aj naďalej prítomný, no jeho dynamika sa bude hýbať pravdepodobne v jednociferných hodnotách.

Po cenovom náraste, aký zažil slovenský realitný trh, vždy silnejú hlasy volajúce po korekcii cien smerom nadol. V neprospech takéhoto vývoja však podľa analytika hovorila ponuka nových nehnuteľností.

Rok trvajúci pokles novej výstavby bol do veľkej miery podľa neho ovplyvnený aj pandémiou a prísnymi opatreniami.

Vývoj v druhom kvartáli zastavil tento negatívny trend a stavebné úrady vydali dokonca rekordný počet nových stavebných povolení za dané obdobie, najviac za posledných 20 rokov.

Stavebný boom v Prešovskom kraji

Aj dokončená výstavba zaznamenala v celoslovenskom meradle mierny nárast. V Bratislave, resp. v Bratislavskom kraji, však štatistiky potvrdili nepriaznivý trend výstavby, keď v prvom polroku klesla dokončená výstavba medziročne takmer o 10 %.

Naopak stavebný boom zaznamenal podľa Fojtíka Prešovský kraj so 40-percentným medziročným nárastom.

„Aby však trh prestal pociťovať nedostatok nových nehnuteľností, musel by sa takýto trend potvrdiť niekoľko ďalších kvartálov. Navyše, na cenu nových nehnuteľnosti budú nepriaznivo vplývať aj ceny stavebných materiálov, ktoré rastú od konca minulého roka,“ poznamenal analytik.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris Fojtík
Firmy a inštitúcie Tatra banka