Bratislava a Košice sa líšia od iných miest, podľa hlavného architekta potrebujú špeciálne pravidlá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stavba, rodinny dom, byt
Foto: ilustračné, Getty Images

Bratislava a Košice ako dve najväčšie slovenské mestá sú svojou veľkosťou, vývojom a usporiadaním samosprávy veľmi odlišné od zvyšku Slovenska.

Stavebná legislatíva

Hlavný architekt Bratislavy Juraj Šujan je preto v súvislosti s novou stavebnou legislatívou presvedčený, že obe mestá musia mať aj špeciálne pravidlá odlišné od ich celoštátnej podoby.

Ako povedal pre agentúru SITA, rozumie, že zákony o územnom plánovaní a výstavbe riešia problematiku pre celé územie republiky, voči čomu nemá výhrady.

Oba zákony ako súčasť schválenej stavebnej reformy, spolu so zmenami množstva zákonov, budú účinné od apríla budúceho roka, kedy nahradia skoro polstoročný zastaraný stavebný zákon.

Šujan priblížil, že špeciálne postavenie Bratislavy a Košíc v stavebných podmienkach si istý čas vyjasňovali s novým Úradom pre územné plánovanie a výstavbu SR (ÚÚPV).

„Som rád, že napokon úrad akceptoval tieto odlišnosti. Hovoríme o tom, ako upraviť vo vyhláškach a v metodike odlišné nástroje a spôsoby spracovania územného plánu pre tieto dve veľké mestá,” uviedol hlavný architekt slovenskej metropoly.

Zmeny v zákonoch

Viaceré zmeny v zákonoch o územnom plánovaní a výstavbe, ktoré schválili poslanci v parlamente, nehodnotí Šujan ako pozitívne pre Bratislavu.

„Berieme to ako fakt. Zákony boli schválené, niektoré veci sa podarilo upraviť v zbernom zákone v rámci napríklad novely zákona o Bratislave. Ale to, či tá legislatíva bude alebo nebude nevyhovujúca, bude jasné až potom, keď budú zverejnené finálne verzie vykonávacích vyhlášok a metodiky územného plánu,” upozornil Šujan.

Na týchto dokumentoch podľa hlavného architekta ešte pracujú aj s účasťou mesta Bratislava.

„Zatiaľ je predčasné to hodnotiť. Viem len povedať, že ani tie dva zákony nie sú celkom také ako by sme si predstavovali, ale podstatné bude detailnejšie nastavenie vo vykonávacích predpisoch,” dodal Šujan pre agentúru SITA.

Šujan je hlavným architektom Bratislavy od 15. decembra 2022, od roku 2019 bol poradcom primátora Matúša Valla pre rozvoj mesta a územné plánovanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matúš Vallo
Firmy a inštitúcie Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR (ÚÚPV)