Bratislava predstavila program medzinárodného samitu o tvorbe miest pre potreby detí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
mestá pre deti
Ilustračný obrázok gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) predstavil program medzinárodného samitu Start with Children, ktorý sa bude konať 28.-29. mája v Bratislave. Nosnou témou bude tvorba miest, ktoré sú bezpečnejšie, zelenšie a ohľaduplné voči potrebám detí.

V rámci dvojdňového programu sa predstaví viac ako 40 expertov z oblasti urbanizmu, architektúry či ochrany klímy. „Počas dvoch dní bude možné zažiť množstvo panelových diskusií, rozhovorov, prezentácií, workshopy, prehliadky, či Ulicu na hranie,“ uvádza MIB.

mestá pre deti
Ilustračný obrázok gettyimages.com

Touto konferenciou chceme vyjadriť, že mestské plánovanie je predovšetkým o vytváraní rámcov. Myslíme si, že potrebujeme lepší rámec, než aký sme používali doteraz, a tým novým rámcom sú deti a ich rodiny,“ priblížil kurátor obsahu samitu Simon Battisti.

V utorok sa zameriame na politiku tvorby miest s ohľadom na deti, ako aj na niektoré podmienky, ktoré túto politiku ovplyvňujú. V stredu sa budeme viac venovať dizajnu. Navrhli sme svet, ktorý jednoducho nefunguje pre deti, ale dobrá správa je, že ho môžeme prepracovať tak, aby fungoval,“ doplnil.

mestá pre deti
Ilustračný obrázok gettyimages.com

Prezentácie, panelové diskusie aj sprievodné podujatia

V utorok dopoludnia sú pripravené bloky prezentácií. Ankita Chachra (Capita) bude hovoriť o tom, prečo je dôležité začať s deťmi. Prezentáciu s názvom Vedenie s deťmi prednesie starosta Tirany Erion Veliaj. Krátko popoludní porozpráva o politickej vôli potrebnej na vytvorenie štvrtí priateľských k deťom Gil Penalosa (8 80 Cities).

V popoludňajších hodinách naplnia program panelové diskusie, v ktorých budú diskutovať odborníci o klimatickej kríze, adaptácii na extrémne počasie, či hre a každodennej slobode. „Zaujímavou diskusiou bude aj debata, v ktorej sa budú zhovárať primátori a primátorky rôznych európskych miest,“ dodáva MIB.

mestá pre deti
Ilustračný obrázok gettyimages.com

V stredu dopoludnia budú hovoriť o zmenšovaní miest pre deti Jan Gehl (Gehl Architects) a Amanda M. Burden (Bloomberg Associates). Krátko popoludní bude o Pláne Bratislavy zapojiť deti do mestskej vízie hovoriť riaditeľka MIB Petra Marko.

Popoludní sú pripravené panelové diskusie, prezentácie a rozhovory na témy vytváranie miest s deťmi, participácia či práca so susedstvom. Program sa bude odohrávať v Starej tržnici a v priestoroch Lab.cafe, jeho súčasťou budú tiež sprievodné podujatia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Petra Marko
Firmy a inštitúcie MIB Metropolitný inštitút Bratislavy