Budovy ministerstva hospodárstva čaká komplexná rekonštrukcia za milióny eur

Ministerstvo hospodárstva
Ministerstvo hospodárstva SR SITA

Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) chce zrekonštruovať komplex svojich budov na Mierovej ulici v Bratislave. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca rezortu Maroš Stano, predpokladaný rozpočet na kapitálové výdavky spojené s plánovanou rekonštrukciou je do 20 mil. eur bez DPH.

„Reálnu cenu rekonštrukcie vygeneruje ale až verejné obstarávanie, a to prostredníctvom najnižšej predloženej cenovej ponuky,“ doplnil. Ministerstvo má pritom podľa neho na tento účel vyhradené potrebné finančné prostriedky.

V súvislosti s rekonštrukciou sa už uskutočnil tzv. energetický audit, obstarala sa architektonická štúdia, pripravila sa dokumentácia a podala sa žiadosť o vykonanie štátnej expertízy stavebného zámeru.

Nevyhovujúci stav

Rezort hospodárstva považuje súčasný stav budov z technického hľadiska za nevyhovujúci. Ako sa ďalej uvádza v návrhu na vyslovenie súhlasu vlády so začatím obstarávania stavby, stav použitých stavebných, konštrukčných a ostatných fasádnych i interiérových materiálov je na kritickej úrovni, morálne zastaraný a neplní ani len minimálne požiadavky v súčasnosti platných technických noriem.

Rekonštrukcia budov, ktoré chce ministerstvo využívať pre vlastnú potrebu, by sa mala začať v roku 2020 a trvať dva roky.

Komplex administratívnych budov na Mierovej ulici má podľa zverejnených údajov približne 43 rokov. Od roku 1998 je jeho vlastníkom a správcom MH SR. Predchádzajúci správca neinvestoval ani do údržby ani do modernizácie objektov, rezort následne pristúpil v rámci obmedzených finančných prostriedkov iba k riešeniu havarijných prípadov.

Zakázané komponenty

Celkový stav budov tak podľa neho vykazuje značnú opotrebovanosť. Prejavujú sa rôzne poruchy materiálov a konštrukcií, obvodový plášť obsahuje v súčasnosti zakázané komponenty, azbestové platne, niektoré technické inštalácie sú v havarijnom stave.

Súčasťou plánovanej rekonštrukcie by preto okrem iného mala byť kompletná výmena obvodového plášťa a strešných krytín, zateplenie budov, ako aj úprava vonkajších spevnených plôch. Vymenené by mali byť okná i výťahy, plánuje sa úprava priečok, podláh, stien a stropov.

Kompletnou rekonštrukciou by mali prejsť aj všetky hygienické zariadenia. Opravy si vyžaduje aj celý systém vykurovania, chladenia a úpravy vzduchu. Chystá sa aj kompletná výmena rozvodov zdravotechnických inštalácií a elektroinštalácií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maroš Stano
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR