Bývalá stredná škola v Banskej Štiavnici sa má zmeniť na DSS, kraj si zoberie takmer päťmiliónový úver

Rekonštrukcia, peniaze
Foto: ilustračné, Gettyimages

Banskobystrickí krajskí poslanci na poslednom rokovaní schválili financovanie nového zariadenia sociálnych služieb, ktoré má vzniknúť rekonštrukciou nevyužívanej budovy strednej odbornej školy na Špitálskej ulici v Banskej Štiavnici.

Objekt je vo vlastníctve Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a župa ho plánuje obnoviť úverom vo výške 4,7 mil. eur zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB).

V druhej časti budovy mali rekonštrukciou vzniknúť aj nájomné byty pre špecifické sociálne skupiny s investíciou 2,2 mil. eur, tento bod programu však predkladateľ nakoniec stiahol.

Výšku úveru upresnia neskôr

Zastupiteľstvo BBSK už v lete 2019 zobralo na vedomie informatívnu správu o novom využití areálu a vybudovaní nového účelového zariadenia sociálnych služieb z dôvodu zabezpečenia legislatívnych požiadaviek a zlepšenia kvality ich poskytovania v Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb Banská Štiavnica.

Schválilo tiež rozpočet na projektovú dokumentáciu pre územné konanie, stavebné konanie a projekt realizácie stavby pre investičnú akciu.

„Podmienkou poskytnutia úveru je záväzok poskytovať sociálne služby v zariadení po dobu splácania úveru a zriadiť záložné právo na obstarávané zariadenie sociálnych služieb,“ uvádza sa v dôvodovej správe k schválenému návrhu na predloženie žiadosti o úver. Výška úveru má byť upresnená po spracovaní projektovej dokumentácie.

Nájomné byty nakoniec nebudú

Časť objektu mala byť odčlenená a rekonštruovaná na vybudovanie účelovo určených bytov pre špecifické sociálne skupiny. Po stavebnej úprave nehnuteľnosti malo vzniknúť 27 nájomných bytov.

Tento návrh bol stiahnutý z rokovania zastupiteľstva riaditeľkou finančného odboru Andreou Holubčíkovou, pretože veľa poslancov malo výhrady k tomu, že nájomné byty nepatria do kompetencie samosprávneho kraja.

Zámer na využitie druhej časti budovy chcú poslanci ešte prehodnotiť aj z toho dôvodu, že sa pripravuje zákon o nájomnom bývaní.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj