Dom uprostred lesa so sklenenými stenami, obydlie skryté pod zemou, alebo luxusná vila, ktorá sa jemne hojdá na hladine jazera. Čo kedysi patrilo len do sveta sci-fi, je dnes realitou, ktorá čoraz viac ovláda modernú architektúru. Tieto neobyčajné príbytky už nie sú len futuristickými výstrelkami, ale inteligentnými odpoveďami na výzvy súčasného sveta, na rastúce ceny nehnuteľností, klimatické zmeny, aj túžbu po novom životnom štýle. Bývanie budúcnosti je tu!

Sklenené domy s výhľadom
Život v presklenom dome je snom mnohých milovníkov prírody. Tieto stavby ponúkajú prepojenie interiéru s okolím, dostatok prirodzeného svetla a architektonickú ľahkosť. Aj keď otázkou zostáva súkromie či udržiavanie teploty, moderné technológie ako inteligentné sklá alebo zelené strechy dokážu aj tieto „malé háčiky“ elegantne riešiť.
Na Slovensku sa s presklenými domami experimentuje zatiaľ skôr výnimočne, no nájdeme niekoľko architektov, ktorí sa nebáli ísť týmto smerom. Minimalistické projekty s veľkorysými presklenými stenami nachádzame najmä pri novostavbách vo svahovitom teréne, napríklad na úbočiach Malých Karpát či v okolí Banskej Štiavnice.
Inšpiráciou môžu byť aj zahraničné realizácie – napríklad ikonický Glass House od architekta Philipa Johnsona v americkom Connecticute. Tento legendárny dom z roku 1949 je postavený takmer výlučne zo skla a ocele a stal sa symbolom modernistickej architektúry, ktorá doslova splýva s okolitou krajinou. Podobné stavby nájdeme aj v Škandinávii či v Japonsku.

Domy pod zemou
Domy zabudované do svahov alebo kompletne prekryté zeminou nie sú len oku lahodiace. Ich hlavným benefitom je stabilná vnútorná teplota počas celého roka, nízka spotreba energie a výborná zvuková izolácie.
Na Slovensku sa s podzemným bývaním experimentovalo už v minulosti, najmä vo forme ekologických stavieb a alternatívnych obydlí. Dnes sa čoraz častejšie objavujú moderné návrhy „zemných domov“ ako nízkoenergetických alternatív k tradičným stavbám, najmä v kombinácii s prírodnými materiálmi ako hlina, slama či drevo.
Zahraničným príkladom inovatívneho prístupu k podzemnému bývaniu je Villa Vals vo Švajčiarsku. Tento dom, čiastočne vytesaný do horského svahu v blízkosti termálnych kúpeľov Vals, je majstrovským dielom architektov z kancelárií SeARCH a CMA. Jeho fasáda je ukrytá v kruhovom výreze v zemi, pričom ponúka panoramatický výhľad a zároveň maximálne splýva s okolím.

Plávajúce domy
Krajiny ako Holandsko či Dánsko majú plávajúce domy už roky ako súčasť mestského života. Riešenie bývania na vode môže byť v budúcnosti čoraz relevantnejšie, najmä v čase častých záplav. Navyše, plávajúce domy kombinujú ekologické technológie ako solárne panely či vlastné systémy na čistenie vody. Príkladom ekologického a komunitného prístupu je projekt Schoonschip v Amsterdame, ktorý predstavuje celú plávajúcu štvrť na kanáli v severnej časti mesta. Viac než štyridsať domov vytvára inteligentne prepojenú, energeticky sebestačnú komunitu, ktorá využíva obnoviteľné zdroje, zelené strechy a zdieľané systémy hospodárenia s vodou aj energiou.

Na opačnom konci spektra stojí projekt Floating Seahorse Villas v Dubaji, luxusné trojpodlažné vily čiastočne ponorené pod hladinu mora, s podvodnými spálňami, výhľadmi na koralové útesy a súkromnými terasami. Vily ponúkajú unikátny zážitok z bývania priamo na mori. Jedno poschodie sa nachádza pod vodou, nájdete tam spálňu a kúpeľňu s panoramatickým výhľadom na podmorský svet. Hlavné poschodie je na úrovni mora a zahŕňa obývaciu izbu, jedáleň a terasu. Horné poschodie disponuje strešnou terasou s jacuzzi a úchvatným výhľadom na panorámu Dubaja.