CBRE: Investície do komerčných nehnuteľností vlani presiahli 500 mil. eur

Budova, kancelárie, fasáda
pixabay.com/ilustračné foto

Objem investícií do komerčných nehnuteľností na slovenskom realitnom trhu v druhom polroku vlaňajška prevýšil prvú polovicu roka o takmer 150 miliónov eur. Výška transakcií za druhý polrok dosiahla 336 miliónov eur. V roku 2017 tak bolo do komerčných nehnuteľností na Slovensku celkovo preinvestovaných 523 miliónov eur, čo predstavuje medziročný pokles o 38 percent. Medziročný prepad podľa odborníkov čiastočne spôsobil predaj nákupného centra CENTRAL v prvej polovici roka 2016, čo investičný objem v danom roku výrazne navýšilo. Informovala o tom realitná spoločnosť CBRE v tlačovej správe.

Dominoval Trnavský kraj

Ako ďalej uviedla spoločnosť CBRE, investori boli najaktívnejší v oblasti priemyselných nehnuteľností. Najväčšiu investičnú aktivitu v druhej polovici vlaňajšieho roka zaznamenali Trnavskom kraji, kde sa zrealizovala najvýznamnejšia obchodná transakcia roka vo výške 125 miliónov eur, čo predstavovalo 37-percentný podiel na trhu. Čo sa týka počtu investičných transakcií, najatraktívnejší bol podľa CBRE už tradične Bratislavský kraj, kde bolo zrealizovaných päť investičných projektov vo výške 98 miliónov eur.

Transakcia s najväčším objemom bola v Galante

Najdominantnejším sektorom v investíciách do komerčných nehnuteľností v roku 2017 bol priemyselný sektor. V tejto oblasti sa uskutočnili štyri obchodné transakcie v hodnote 217 miliónov eur. Transakcia v najväčšom objeme 125 miliónov eur sa uskutočnila v Galante a bol ňou predaj ProLogis parku čínskemu investičnému fondu CNIC Corporation limited.

V kancelárskom segmente bolo zas v posledných šiestich mesiacoch minulého roka preinvestovaných spolu 21 miliónov eur. Znižovanie primárnych výnosov v oblasti komerčných nehnuteľností podľa CBRE pokračovalo aj v druhej polovici minulého roka. V kancelárskom segmente sa tento výnos ku koncu roka znížil na úroveň 6,25 %, v priemyselnom segmente na úroveň 7,25 % a v maloobchodnom segmente na úroveň 5,75 %.

CBRE Group so sídlom v Los Angeles pôsobí v oblasti realitných služieb a investícií. S približne 75 000 zamestnancami poskytuje služby majiteľom nehnuteľností, investorom a nájomníkom prostredníctvom viac ako 440 pobočiek po celom svete. Pre CBRE na Slovensku pracuje viac ako 200 zamestnancov v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CBRE