CBRE: Investori začínajú na Slovensku narážať na problémy

Architektúra, stavba, fasáda, budova
pixabay.com/ilustračné foto

Aj napriek tomu, že sa Slovensku doposiaľ darilo získavať nových investorov, už v neďalekej budúcnosti môže mať problém s umiestnením ďalších investícií. Dôvodmi sú neustále klesajúca dostupnosť pracovnej sily, veľmi pomaly sa rozvíjajúca cestná infraštruktúra, či nedostatočná pripravenosť území vhodných na vytvorenie industriálnych parkov. Uviedol to vo štvrtok riaditeľ oddelenia priemyselných nehnuteľností realitno-konzultačnej spoločnosti CBRE Martin Varačka.

Záujem zahraničných investorov sa podľa Varačku postupne presúva zo západného Slovenska smerom na severovýchod. Dôvodom je čoraz horšia dostupnosť pracovnej sily v okolí Bratislavy, aj v blízkom okolí celej diaľnice D1 až po Žilinu. „Už dnes riešime záujem o nové investície najmä v oblasti Banskej Bystrice, Zvolena či Ružomberka. Je to dané dopravnou dostupnosťou po rýchlostnej ceste R1. V týchto lokalitách však narážame na problém s nedostatočnou pripravenosťou pozemkov, ktoré by boli vhodné na výstavbu priemyselných parkov. Práve tu vidí spoločnosť CBRE možnosti na zlepšenie situácie v budúcnosti,“ hovorí Martin Varačka.

Firmy môžu mať problém nájsť zamestnancov

V už etablovaných a rozvinutých lokalitách podľa CBRE chýba kvalifikovaná pracovná sila. V Trnavskom a Nitrianskom kraji realitno-konzultačná spoločnosť registruje množstvo fungujúcich i nových industriálnych prevádzok, ktoré potrebujú nových zamestnancov, pričom nezamestnanosť v týchto regiónoch je veľmi nízka. „Rozhodnutie o umiestnení niektorých investícií v okolí Trnavy a Nitry bolo takpovediac na hrane a nové podniky môžu mať problémy s hľadaním zamestnancov. Na túto situáciu budú musieť reagovať firmy vytvorením kvalitnejšieho pracovného prostredia, zabezpečením ubytovacích kapacít, či dostupnosťou služieb pre zamestnancov v bezprostrednom okolí,“ myslí si Martin Varačka.

O niektoré investície môžeme prísť

Ak Slovensko nedokáže správne zareagovať na požiadavky investorov, je podľa neho možné, že o niektoré investície príde. „Štát by mal novelizovať stavebný zákon, zvýšiť podporu na rozvoj infraštruktúry a mobilitu pracovnej sily. Zlepšiť treba aj otvorenosť samospráv,“ dodal Varačka.

CBRE Group so sídlom v Los Angeles je svetovým lídrom v oblasti realitných služieb a investícií. S približne 75 000 zamestnancami slúži majiteľom nehnuteľností, investorom a nájomníkom prostredníctvom viac ako 440 pobočiek po celom svete. CBRE ponúka širokú paletu nehnuteľností na trhu, ktorú zastrešuje integrovanými službami, poskytovanými na základe spolupráce lídrov na trhu nehnuteľností.

V CBRE na Slovensku pracuje viac ako 230 zamestnancov v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. CBRE poskytuje strategické poradenstvo a realizáciu predaja a prenájmu všetkých typov komerčných nehnuteľností, služby pre firmy, oceňovanie nehnuteľností, developerské služby, investičné poradenstvo, výskum, architektúru a realizácie pracovného prostredia a spravuje 23 komerčných a kancelárskych objektov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CBRE