CBRE: Svetové metropoly bojujú o mozgy aj o investície

Dokumenty, projekt
pixabay.com/ilustračné foto

Objem investícií do komerčných nehnuteľností v prvej polovici roka narástol v Európe o 25 %. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti CBRE, ktorá pôsobí v oblasti realitných služieb a investícií. Výnimkou v tomto smere nie je ani Slovensko. „V druhej polovici tohto roka investície smerovali najmä do kancelárskych a priemyselných nehnuteľností a to najmä v Bratislave a okolí. Záujem o investície sme zaznamenali napríklad od firiem z Francúzska, Južnej Afriky, Číny, či Ruska,“ povedal riaditeľ predaja investičných nehnuteľností v CBRE Marián Mlynárik.

Dôležitých je viacero faktorov

Investori však pri výbere okrem samotnej lokality zvažujú aj ďalšie faktory, medzi ktoré patria stabilita podnikateľského prostredia, nízka miera rizika a najmä kvalitná a vzdelaná pracovná sila. Preto medzi kľúčové faktory pri rozhodovaní patria aj potenciál rastu jednotlivých miest a ich schopnosť vytvoriť kvalitné prostredie nie len pre prácu, ale aj pre život. Sem patrí rozvoj dopravnej infraštruktúry, parkovanie, pohodlná verejná doprava a dostatok kancelárskych i ubytovacích kapacít.

„Tu zohráva úlohu aj aktivita samospráv, ktorá je žiaľ na Slovensku dosť limitovaná. Zaujímavosťou je, že ak pri lákaní zahraničných investorov dokážu vláda i primátori vyjsť v ústrety v mnohých veciach, na domácich hľadia akoby cez prsty. Pritom je pri nich väčšia šanca, že svoje podnikanie neprenesú inam. Navyše im o niečo viac záleží ukázať sa na domácej pôde v dobrom svetle a pomôcť skvalitniť a zmodernizovať prostredie, v ktorom aj oni sami žijú,“ konštatuje šéf realitno-poradenskej spoločnosti CBRE na Slovensku Tomáš Hegedűš.

Mestá si konkurujú

V prípade, ak investori zistia, že podmienky a atmosféra v Bratislave, alebo kdekoľvek inde na Slovensku, investíciám nepraje, môže sa podľa Hegedűša stať, že za miesto svojho budúceho pôsobenia zvolia inú lokalitu či ústretovejšiu metropolu. Takú, ktorá bude o investíciu do modernizácie skutočne stáť, bude efektívnejšia v komunikácii a viac otvorená podpore firiem, ktoré majú záujem reálne meniť tvár mesta a krajiny.

„Ak u logistických a výrobných parkov hlavnú úlohu zohráva aj dostatok miesta a dobrá dopravná dostupnosť, pri investíciách s vyššou pridanou hodnotou, teda najmä do ľudských kapacít, je potrebné bojovať o takéto projekty bez ohľadu na to, či ide o zahraničnú, či domácu firmu,“ uzavrel Hegedűš.

CBRE Group s približne 75 000 zamestnancami slúži majiteľom nehnuteľností, investorom a nájomníkom prostredníctvom viac ako 440 pobočiek po celom svete, vo viac ako 64 krajinách. Pre CBRE na Slovensku pracuje viac ako 200 zamestnancov v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. CBRE poskytuje strategické poradenstvo a realizáciu predaja a prenájmu všetkých typov nehnuteľností, služby pre firmy, oceňovanie nehnuteľností, developerské služby, investičné poradenstvo, výskum a spravuje 23 komerčných a kancelárskych objektov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CBRE