Ceny bytov a domov rástli vo viacerých krajinách EÚ rýchlejšie ako priemerné mzdy, nájomné bývanie je cenovo dostupnejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
predaj bytov
Foto: ilustračné, gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Slovensku sa ceny rezidenčných nehnuteľností zvýšili v rokoch 2013 až 2022 o 88 %, zatiaľ čo priemerná mzda iba o 48 %.

Podľa výsledkov Eurostatu, na ktorý upozornil Inštitút pre stratégie a analýzy, ceny bytov a domov rástli vo väčšine krajín Európskej únie (EÚ) rýchlejšie ako priemerné mzdy.

Naopak, ceny nájmov rástli väčšinou pomalšie. V porovnaní s minulosťou je cenovo dostupnejšie si bývanie prenajímať, menej dostupná je kúpa nehnuteľností.

Rast priemernej mzdy

Priemerná mzda rástla rýchlejšie ako ceny nehnuteľností iba v Rumunsku, Litve, Bulharsku, Taliansku, Lotyšsku a Fínsku.

Najvyšší negatívny pomer medzi rastom priemernej mzdy a rastom cien nehnuteľností malo Maďarsko. Realitné ceny tu vzrástli v rokoch 2013 až 2022 o 200 %, kým priemerná mzda o 38 %.

Naopak, najlepší pomer malo Rumunsko, kde sa ceny rezidenčných nehnuteľností zvýšili o 45 % a hrubá mzda až o 120 %. Taliansko bola jediná krajina v rámci EÚ, kde ceny dokonca mierne klesli.

Rast cien nájmov

Pri pohľade na rast cien nájmov rezidenčných nehnuteľností v rovnakom období vyzerá pomer k rastu priemernej mzdy priaznivejšie. Kým nájmy na Slovenku rástli v tomto období o 8 %, priemerná mzda sa zvýšila o 48 %.

Podobnú bilanciu spomedzi krajín V4 malo Česko, kde nájmy rástli o 24 % no priemerná mzda o 66 %. Naopak, negatívnu bilanciu malo Maďarsko, kde priemerná mzda rástla o 38 %, ale nájmy o 50 %.

Vo väčšine krajín EÚ rástla priemerná mzda rýchlejšie ako cena nájmu. Najrýchlejšie rástli ceny nájmov v Litve (103 %), najpomalšie v Taliansku (3 %).

Dostupnosť vlastného bývania

V celej EÚ bolo šesť krajín, kde sa zhoršila dostupnosť vlastného aj nájomného bývania. Priemerná mzda rástla v rokoch 2013 – 2022 pomalšie ako nájmy aj ceny rezidenčných nehnuteľností v Maďarsku, Írsku, Švédsku, Estónsku, Rakúsku a Slovinsku.

Na Slovensku podľa Národnej banky Slovenska ceny nehnuteľností vlani klesli o 6 %, nájomné vzrástlo o 5,3 % a priemerná mesačná mzda o 9,7 %. Dostupnosť bývania sa tak na prvý pohľad zlepšila.

Súčasne však narástli priemerné úrokové sadzby na hypotéky z 2,0 % na 3,8 %, čo zhoršilo dostupnosť úverov na kúpu vlastného bývania. Znížený dopyt sa podpísal aj pod druhý najvyšší prepad investícií do stavieb rezidenčných nehnuteľností v EÚ zo 4,4 % na 3,7 % HDP.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurostatInštitút pre stratégie a analýzyNárodná banka Slovenska