Ceny bytov napriek pandémii prudko stúpajú, "brzdia" ich výhodné hypotéky

byty, dom
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Prudké zdražovanie cien bytov brzdia výhodné hypotéky. V tlačovej správe to uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Napriek tomu, že sa rast cien nehnuteľností pohybuje na dvojciferných hodnotách v prepočte na percentá, rozdiel v cene bytu pred časom a v súčasnosti nemusí byť až taký markantný. Výrazne lacnejšie úvery totiž rast cien nového bývania sčasti kompenzujú,“ uvádza hovorkyňa a dodáva, že Poštová banka aj naďalej predlžuje ponuku na hypotéku s úrokom od 0,5 percenta ročne.

Menší dopad na peňaženky

Ceny nehnuteľností sa prudko dvíhajú aj napriek pandémii koronavírusu a sťaženej ekonomickej situácii. „Ak si porovnáme priemerné ceny trojizbového bytu v roku 2018 a v roku 2020 zistíme, že cena za meter štvorcový sa vyšplhala o 18,5 percenta,“ vysvetľuje Žáčková. Vyplýva to z dát Národnej banky Slovenska, podľa ktorej bola priemerná cena trojizbového bytu na Slovensku vo výške 1 622 eur za meter štvorcový a za rok 2020 to bolo už 1 923 eur za meter štvorcový.

Môže to znieť zvláštne, ale dopad na naše peňaženky je oveľa menší, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať,“ konštatuje hovorkyňa a dodáva, že dôvodom je pokles cien hypoték, cez ktoré veľká časť ľudí kúpu bývania rieši.

Výhodná úroková sadzba

Kým v roku 2018 bola priemerná úroková sadzba hypotéky s fixáciou na tri roky na úrovni 1,55 percenta ročne, dnes sa pohybuje iba tesne nad percentom a na trhu sú podľa Žáčkovej aj výrazne lacnejšie úvery.

Ak si klient zoberie 70-percentnú hypotéku s viazanosťou na 30 rokov a jej úroková sadzba bude na úrovni 0,5 percenta ročne, jeho byt sa predraží v porovnaní s rokom 2018 iba o 6,2 percenta a nie spomínaných viac ako 18 percent,“ vysvetľuje hovorkyňa a dodáva, že pri 90-percentnej hypotéke by pri rovnakých podmienkach preplatil viac dokonca iba o 1,2 percenta.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Lýdia Žáčková
    Firmy a inštitúcie Poštová banka