Ceny bytov stúpajú, banky so znižovaním úrokov vyčkávajú. Výraznejšie zdražovanie sa očakáva na budúci rok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nájomné byty, dotácie, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ceny bytov stúpajú, banky so znižovaním úrokov vyčkávajú. Vyplýva to z aktuálnej správy Realitnej únie SR (RÚ SR).

„Po piatich mesiacoch je realitný trh v pluse o 3,2 percenta, zdražujú staršie i novšie byty,“ uvádza RÚ SR s tým, že hodnota Realitného barometra sa najviac zvýšila u novších trojizbových bytov v Prešove a Žiline.

Pokles kľúčových sadzieb ECB

„V odozve na priaznivý vývoj inflácie odštartovala minulý týždeň Európska centrálna banka (ECB) pokles svojich kľúčových úrokových sadzieb,“ konštatuje RÚ SR.

Ako dodáva, pozitívny signál tým vyslala aj realitnému trhu, keď sa lacnejšie peniaze skôr či neskôr premietnu do zníženia sadzieb na hypotéky, čo následne zdvihne ceny bytov. Tie už majú od začiatku roka podľa Realitného barometra pozitívny vývoj, pričom ceny stúpli z úrovne 2629 na 2712 eur za meter štvorcový.

Miernejší rast ako pred dvoma rokmi

„Realitný barometer je v pluse pri medziročnom porovnaní o 2,4 percenta, pričom jeho hodnota sa zvýšila šesťkrát v rade za sebou. Zdražovanie je zjavné pri väčšine starších i novších bytoch,“ vysvetľuje analytik RÚ SR Vladimír Kubrický. V kladných číslach je podľa neho šesť až osem krajských miest.

„Napriek tomu, že sa ceny zvyšujú, hovoriť o novom realitnom boome by bolo blúznením. Rast je v súčasnosti oveľa miernejší ako napríklad pred dvoma rokmi, keď byty zdražovali štyrikrát rýchlejším tempom,“ dodáva. Ručička Realitného barometra ku koncu mája ukazuje 2712 eur za meter štvorcový, čo je rovnaké číslo ako vo februári 2023.

„Neznamená to ale, že ceny bytov sú teraz na úrovni spred 15 mesiacov. Pri pohľade na trojizbové byty vidíme, že v siedmich z ôsmich krajských mestách sú staršie byty lacnejšie. Naopak, v šiestich z ôsmich krajských miest sú novšie byty drahšie,“ doplnil Kubrický. Ako dodáva, novšie byty sa s ochladením realitného trhu vyrovnali lepšie ako staršie.

Ceny zatiaľ budú stúpať len mierne

„V posledných mesiacoch sa realitný trh dostal zo stabilizačnej do rastovej fázy. Oproti svojmu maximu z augusta 2022 je však v mínuse 6,5 percenta, ako to ukazuje Realitný barometer,“ konštatuje RÚ SR.

Podľa Kubrického napríklad staršie trojizbové byty sú dnes v Bratislave lacnejšie oproti augustu 2022 až o 10,5 percenta, v Banskej Bystrici o 13,7 a Prešove dokonca o 15 percent.

„Júnové zníženie kľúčových úrokových sadzieb ECB o 25 bázických bodov na trh s hypotékami veľké zmeny neprináša,“ dodáva RÚ SR s tým, že ceny bytov budú v najbližších mesiacoch stúpať len mierne. Výraznejšie zdražovanie očakávajú až na budúci rok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Kubrický
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna bankaRealitná únia SR