Ceny bytov v krajských mestách sa zdvojnásobili a prekročili magickú hranicu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ceny nehnuteľností
Ilustračný obrázok gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ceny bytov v krajských mestách sa za posledných sedem rokov zdvojnásobili. Vyplýva to z aktuálnych dát Realitného barometra Realitnej únie SR (RÚ SR) „Kým vo februári 2018 dosiahla hodnota Barometra úroveň 1496 eur/m², v súčasnosti už prekročila magickú hranicu 3000 eur/m2 a vyšplhala sa na 3009 eur/m²,“ uvádza RÚ SR.

Ceny nehnuteľností pritom nerástli po celé obdobie, v roku 2023 dokonca nejaký čas klesali. „Napriek tomu porovnanie s vývojom priemernej mzdy na Slovensku ukazuje, že tempo zdražovania bytov výrazne prekonalo zvyšovanie platov,“ konštatuje RÚ SR.

„Hodnota Realitného barometra za sedem rokov stúpla o 101,1 %, zatiaľ čo platy narástli len o 57,8 %.“ V štvrtom štvrťroku 2017 predstavovala  na Slovensku priemerná mzda 1041 eur, o sedem rokov neskôr to bolo 1643 eur,“ priblížil hlavný analytik RÚ SR Vladimír Kubrický.

Dom, predaj domu, reality
Foto: ilustračné, Getty images

Najviac zdraželi trojizbové byty v Žiline

Hodnota Realitného barometra  sa síce za uplynulých sedem rokov zdvojnásobila, ceny bytov v krajských mestách však rástli nerovnomerne. Najlepšie to vidieť pri najlikvidnejších trhoch, kam patria dvoj- a trojizbové bytové jednotky. Niekde zdraželi menej ako o 100 %, inde viac.

Najnižší rast, 69 %, majú za sebou staršie trojizbové byty v Nitre. Na opačnom konci rebríčka sú novšie trojizbové byty v Žiline. Ich ceny sa podľa Realitného barometra za sedem rokov zvýšili až o 162 %.

Pri porovnaní dvoj- a trojizbových bytov vidíme, že rýchlejšie rástli ceny dvojizbových jednotiek. Nie je to prekvapivé, keďže dopyt v tomto segmente  výrazne podporovali aj individuálni realitní investori,“ myslí si RÚ SR.

Prudké zdražovanie podľa Kubrického ilustruje aj fakt, že v najlacnejšom krajskom meste – Trenčíne, sa dnes staršie byty predávajú za ceny, aké sme pred siedmimi rokmi videli v Bratislave. Starší dvojizbový byt pod Trenčianskym hradom teraz záujemca kúpi za 131-tisíc eur eur, starší trojizbový za 155-tisíc eur.

ceny nájmov, nehnuteľnosti
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Za nadpriemerným rastom cien bytov stálo podľa RÚ SR viacero faktorov:

1. Dlhodobo lacné hypotéky, ktorých úročenie sa istý čas pohybovalo dokonca pod hranicou 1 %

2. Silná preferencia Slovákov bývať vo vlastnej nehnuteľnosti

3. Zvýšený investičný dopyt zo strany individuálnych investorov

4. Nedostatok nových bytov v dôsledku zaostávajúcej výstavby

5. Pandémia koronavírusu, ktorá zvýšila nároky na bývanie

6. Zdražovanie stavebných materiálov od roku 2021, či zvýšenie DPH od januára 2025

7. Dynamický rast miezd ako odozva na vysokú spotrebiteľskú infláciu v rokoch 2022 a 2023

Ceny bytov porastú aj naďalej

Po cenovom poklese v roku 2023 ďalší rok začali ceny bytov znovu rásť. K reštartu realitného trhu podľa RÚ SR prispeli  klesajúce úrokové sadzby na hypotékach, zvyšujúce sa príjmy domácností a návrat realitných investorov. „Ďalšiu vlnu zdražovania bytov vidíme aj v tomto roku, za prvé dva mesiace sa hodnota Realitného barometra zvýšila o 2,2 %,“ dodáva RÚ SR.

„Kým minulý rok nám makléri hlásili len selektívne oživenie v niektorých regiónoch, teraz hovoria o zvýšenom záujme o kúpu nehnuteľností zo všetkých kútov Slovenska,“ priblížil predseda Realitnej únie SR Attila Mészáros s tým, že rastie záujem nielen o kúpu vlastného bývania, ale aj o investičné nehnuteľnosti.

Realitný boom neočakávajú

Hoci tento rok budú byty ďalej zdražovať, realitný boom sa podľa realitnej únie pri úrokových sadzbách okolo 3,5 – 4,0 % čakať nedá. Pozitívny sentiment na trhu podľa nej tlmia aj konsolidačné opatrenia vlády a neistota, či bude štát pomáhať ľuďom s cenami energií aj na budúci rok. Ohrozením pre realitný trh podľa RÚ SR môžu byť obchodné vojny, ktoré sa na Slovensku môžu premietnuť do poklesu zamestnanosti.

„Žiadna kaša sa neje taká horúca, ako sa uvarí. V nedávnej minulosti sme to na realitnom trhu zažili viackrát. Pandémia koronavírusu v roku 2020 či zvyšovanie úrokových sadzieb v roku 2022 mali prudko zlacnieť byty o desiatky percent. Napokon sa však nič také nestalo,“ dodáva Kubrický.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe: Vladimír Kubrický
Firmy a inštitúcie: Realitná únia SR