Ceny nehnuteľností v Bratislave do marca tohto roka aj naďalej rástli. V tlačovej správe o tom informovala Miriam Ballová z realitnej spoločnosti Lexxus. „Aktuálna mimoriadna situácia spôsobená pandémiou koronavírusu do konca prvého kvartálu 2020 výrazne neovplyvnila stav na realitnom trhu v Bratislave. Do marca ceny nehnuteľností v hlavnom meste Slovenska aj naďalej rástli,“ uvádza sa v správe.
Nové pokrízové maximum
Dynamika rastu cien na trhu s bratislavskými novostavbami oproti predchádzajúcemu obdobiu mierne klesla. „Podľa prvých dát tak v porovnaní s prvým kvartálom 2019 rástli ceny nových bytov o viac ako 9 percent. V prípade medzikvartálneho porovnania hovoríme o 1,5 percentnom raste. Ceny rástli vo všetkých okresoch, najvýraznejšie však v Bratislave II, naopak, najmenej v Bratislave I. Ceny nových bytov rástli najmä v dôsledku úprav cenníkových cien smerom nahor,“ uvádza Lexxus.
„Priemerná cena voľných bytov tak na trhu novostavieb dosiahla ku koncu prvého kvartálu 2020 hodnotu 2 539 eur bez DPH za meter štvorcový, čo je o 37 eur viac ako vo štvrtom kvartáli 2019. Opäť môžeme konštatovať, že ide o nové pokrízové maximum,“ dodáva spoločnosť Lexxus.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
„Predpokladáme, že spomalenie ekonomiky spôsobené pandémiou koronavírusu sa výraznejšie prejaví počas druhého kvartálu 2020, čo spôsobí výrazný tlak na cenotvorbu na trhu,“ informoval rizikový manažér a odhadca cien nehnuteľností zo spoločnosti Lexxus Peter Ondrovič.
Znížil sa aj celkový počet bytov
V Bratislave je aktuálne v ponuke 84 aktívnych projektov a 1 807 voľných bytov. „Napriek tomu, že v prvom kvartáli 2020 na trh pribudlo 6 developerských noviniek, oproti poslednému kvartálu 2019 je v ponuke o 6 projektov menej. Nové projekty priniesli v prvom kvartáli 319 bytových jednotiek, čo predstavuje medzikvartálny pokles takmer o štyri pätiny. Medzikvartálne sa znížil aj celkový počet voľných bytov o 17,3 percenta a medziročne až o takmer jednu pätinu,“ uvádza Lexxus.
Výrazne klesal aj počet predaných bytov v bratislavských novostavbách. „V mesiacoch január až marec tohto roka bolo zazmluvnených 777 bytov. Medzikvartálne tak ide o pokles o takmer 40 percent, no medziročne sa ich počet zvýšil približne o jednu tretinu. Najviac bytov sa predalo v Bratislave II – viac ako 370 bytových jednotiek, naopak, najmenej sa predalo v Bratislave I – takmer 70 bytov,“ dodáva Lexxus.
„V prípade starších nehnuteľností sme hlavne počas marca 2020 zaznamenali výrazne utlmený vývoj, pričom naďalej pokračoval ponukovo oslabujúci trend z predchádzajúcich období. Celková ponuka v tejto časti trhu sa medzikvartálne opätovne znížila o približne 9,6 percenta. Pokles trhu sa tak zrýchlil a zvýšil sa o viac ako 5,6 percentuálneho bodu,“ uvádza Lexxus.
Najvyššia ponuka starších bytov určených na predaj je v Bratislave II – 25,7 percenta, najnižšia ponuka je v Bratislave IV – asi 16 percent. Najvýraznejšiu ponuku majú v Bratislave staršie nehnuteľnosti určené na prenájom. Najvyšší objem týchto nehnuteľností určených na prenájom – až 38,4 percenta, bol v Starom Meste.
Najviac domov na predaj je v Bratislave II
Na druhom mieste sa nachádza Bratislava II, ktorá ponúka niečo viac ako 24 percent z celkového objemu nehnuteľností na prenájom. „V rámci celého Slovenska je trend opačný a ponuka nehnuteľností určených na prenájom je výrazne nižšia (niečo viac ako 20 %) oproti ponuke nehnuteľností určených na predaj,“ dodáva Ondrovič.
„Podiel ponuky starších rodinných domov určených na predaj v Bratislave predstavuje len zlomok z celkovej ponuky rodinných domov na Slovensku – 2,91 percenta,“ uvádza Lexxus a dodáva, že najviac starších rodinných domov na predaj je v Bratislave II – 36,3 percenta a najnižší v Bratislave V – niečo pod 10 percent.
„Až skoro 37 percent z celkovej ponuky rodinných domov určených na prenájom na realitnom trhu na Slovensku je umiestnených v ponuke hlavného mesta. Najviac takýchto domov možno nájsť v okrese Bratislavy IV a prirodzene najnižšia ponuka rodinných domov na prenájom sa už dlhodobo nachádza v Bratislave V,“ dodáva Lexxus.
„Na trhu dražobných nehnuteľností bola dynamika najmenej badateľná, čo je spôsobené nielen vzniknutou situáciou pandémie COVID-19, ale aj samotným nariadením vlády vzťahujúcim sa k zamedzeniu dražieb nehnuteľností počas tohto obdobia,“ spresnil Ondrovič. Podiel dražobných nehnuteľností je na celkovej ponuke aj naďalej nepatrný.
„V rámci celého Slovenska predstavuje ich podiel na celom trhu niečo nad 0,5 percenta. Podiel nehnuteľností určených k dražbe v hlavnom meste predstavuje niečo nad 4 percentá z celkového množstva nehnuteľností na trhu dražobných nehnuteľností,“ uzatvára Lexxus.