Ceny nehnuteľností na bývanie v prvom kvartáli roka krátkodobo stagnovali, medziročné hodnoty nárastov spomaľovali. Vyplýva to z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR (ŠÚ SR). Podľa nich realizačné ceny nehnuteľností SR na začiatku roka 2023 zamrzli a medzikvartálny pokles cien nových domov a bytov bol tlmený rastom cien starších nehnuteľností.
Medziročné zvyšovanie cien výrazne spomalilo, v dvoch z ôsmich krajov sa nehnuteľnosti predávali v priemere lacnejšie ako pred rokom.
Trend zlacňovania nepokračoval
Realizačné ceny nehnuteľností na Slovensku zostali na začiatku roka 2023 na úrovni predošlého štvrťroka. „Trend zlacňovania skutočných predajných cien nehnuteľností z konca minulého roka tak nepokračoval,“ konštatuje ŠÚ SR.
Ako dodáva, zmenil sa však trend vývoja a ceny nových nehnuteľností medzikvartálne poklesli o 2,8 percenta. V minulom roku pritom dynamicky rástli práve ceny nových nehnuteľností. „Súčasne sa ceny existujúcich nehnuteľností medzikvartálne mierne zvýšili o 0,9 percenta,“ dodal štatistický úrad.
Tempo rastu sa spomaľovalo
V referenčnom medziročnom porovnaní kupujúci platili za domy a byty v priemere o 7,6 percenta vyššie sumy, tempo rastu cien však tretí štvrťrok po sebe spomaľovalo.
Dostupnosť bývania klesla na úrovne spred pätnástich rokov, trh zaznamenal turbulentný vývoj
„Na tomto stave malo zásadný podiel výrazne pribrzdenie rastu cien nových nehnuteľností, ktoré sa počas prvého štvrťroka 2023 predávali za ceny len o 4,2 percenta vyššie ako pred rokom,“ priblížil ŠÚ SR s tým, že ceny existujúcich nehnuteľnosti boli medziročne vyššie o takmer deväť percent. V dlhodobom porovnaní boli aktuálne ceny nehnuteľností vyššie o 85 percent.
Rozkolísaný vývoj v regiónoch
Vývoj cien nehnuteľností v jednotlivých regiónoch Slovenska zostal na začiatku roka 2023 rozkolísaný.
„V porovnaní s predošlým štvrťrokom z ôsmich krajov SR ceny všetkých nehnuteľností v priemere už v piatich krajoch poklesli, v troch sa zvýšili, ale už len veľmi mierne,“ uvádza štatistický úrad.
Vývoj bol ovplyvnený najmä medzikvartálnym poklesom cien nových nehnuteľností vo všetkých regiónoch s výnimkou Žilinského kraja a súčasne dynamickým poklesom cien starších tzv. existujúcich nehnuteľností v troch regiónoch SR, pričom v Banskobystrickom kraji klesli o viac než 12 percent.
Výnimkou bol Nitriansky kraj
Ceny nehnuteľností v regiónoch boli medziročne vyššie v šiestich spomedzi ôsmich krajov SR.
„Najvyššie stále dvojciferné zvýšenie v porovnaní s prvým štvrťrokom 2022 pretrvalo v Trnavskom a Trenčianskom kraji,“ konštatuje ŠÚ SR s tým, že dynamika medziročných rastov však výrazne spomalila, a to aj v Bratislavskom kraji.
Dopyt po vlastnom bývaní je naďalej veľký, analytici predpokladajú v nasledujúcich rokoch dve veci
Výnimkou bol len región Nitrianskeho kraja, kde hodnota medziročného rastu cien stúpla. „Pozitívnym vývojom bol tiež fakt, že v dvoch krajoch SR už ceny mierne poklesli aj v medziročnom porovnaní, a to Žilinskom a Banskobystrickom kraji,“ dodal ŠÚ SR.