Ceny prenájmov opäť rástli, na Slovensku dosiahli historické maximá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Byty, Bratislava
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ceny prenájmov medziročne opäť stúpli, za posledné dva roky rástli veľmi dynamicky. Navyše vzrastá aj dopyt po nich, odkedy záujem o predaj bytov klesol. Potvrdzujú to aktuálne údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

„Ceny prenájmov dosiahli na celom Slovensku svoje historické maximá,“ uvádza portál s tým, že najvyššie nájomné zaplatia ľudia v bratislavskom Starom meste, pričom však za posledný rok tu ceny stagnujú.

Najväčší nárast bol v Bratislave IV

V ostatných bratislavských mestských častiach stúpli nájmy o viac ako pätinu.

„Najväčší dvojročný nárast vidíme v Bratislave IV (23,05 percenta), Bratislave III (21,27 percenta) a Bratislave V (20,86 percenta),“ uvádza portál.

„Dopyt po prenájmoch je v hlavnom meste veľmi vysoký a dá sa prirovnať situácii s predajom bytov spred troch rokov. Niektoré nehnuteľnosti sú prenajaté ešte v deň publikovania inzerátu,“ dodáva analytik portálu Michal Pružinský.

Podobne sú na tom Košice

Veľmi podobná situácia je aj v Košiciach.

„Nárast cien v niektorých košických častiach dokonca dosiahol slovenské rekordy,“ konštatuje portál. Ceny nájmov dvojizbových bytov stúpli za dva roky najviac v centre Košíc (34,36 percenta), v časti Košice III (30 percent) a Košice II (29,34 percenta).

„Menšie poklesy nájmov môžeme vidieť v Prešove (medziročne o 4,92 percenta) a zaujímavá je situácia v Trnave, v ktorej aj napriek blízkosti Bratislavy za posledný rok klesali ceny prenájmov všetkých typov bytov od jednoizbových až po trojizbové,“ dodáva.

Ceny rástli naprieč celou krajinou

„Dopyt po nájmoch rastie hlavne vo väčších mestách, odkedy začal klesať predaj. Ide o skupinu ľudí, ktorí nevedia alebo nechcú aktuálne kúpiť byt, je tu takisto veľká časť ľudí, ktorí opustili Ukrajinu a hľadajú v hlavnom meste dočasné útočisko. V neposlednom rade sem patria aj študenti, ktorí sa po vrátili k dennému štúdiu a rastúce ceny internátov ich mnohých vyhnali do prenájmov,“ vysvetľuje Pružinský. Segment jednoizbových bytov podľa portálu už dlhodobo nepodlieha trendom realitného trhu na Slovensku.

„Počet týchto bytov je veľmi malý, v Bratislave tvorí menej ako 20 percent objemu nájomných bytov, v iných mestách ešte menej,“ doplnil.

„Keď porovnávame ceny prenájmov v období dvoch rokov, môžeme konštatovať, že ceny naozaj dynamicky narástli o desiatky percent naprieč celou krajinou,“ poznamenal portál.

„Môžeme to pripísať spomínaným faktorom, ako sú ukrajinská vojna, drahé hypotéky, presun ľudí od vlastného bývania do nájomného či drahšie internáty. Nesmieme však zabudnúť ani na infláciu, kvôli ktorej tu za posledné dva roky narástli ceny takmer všetkých komodít,“ uzatvára analytik Pružinský.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Pružinský
Firmy a inštitúcie Nehnuteľnosti.sk