Vzhľadom na množstvo futbalových štadiónov plánovaných na majstrovstvá sveta v rokoch 2030 a 2034, ako aj niekoľko futbalových klubov, ktoré chcú zlepšiť svoje športoviská, je v súčasnosti vo výstavbe obrovské množstvo štadiónov. Portál dezeen.com predstavil desať najambicióznejších projektov sveta.

Štadión Menchester United, Spojené kráľovstvo, Foster+Partners
Futbalový štadión, ktorý predstavili verejnosti začiatkom marca, má byť s kapacitou 100-tisíc miest najväčším v krajine. Charakterizuje ho konštrukcia v tvare stanu, podopretá troma stožiarmi.
„Štadión je pokrytý obrovským dáždnikom, ktorý zachytáva energiu a dažďovú vodu a zastrešuje nové verejné námestie, ktoré je dvakrát väčšie ako Trafalgarské námestie,“ uviedol zakladateľ Foster + Partners Norman Foster.

Grand Stade Hassan II, Maroko, Oualalou + Choi a Populous
Ďalsší futbalový štadión je plánovaný ako stredobod majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2030, ktoré bude spoluorganizovať Maroko. Športovisko s kapacitou 115-tisíc miest, ktoré je plánované pre mesto Benslimane asi 40 kilometrov od Casablanky, bude v prípade výstavby najväčším futbalovým štadiónom na svete.

Medzinárodný štadión kráľa Salmana, Saudská Arábia, Populous
Ďalším obrovským futbalovým štadiónom vo výstavbe je Medzinárodný štadión kráľa Salmana v Rijáde. Športovisko s kapacitou 92-tisíc miest sa stavia pre majstrovstvá sveta v roku 2034 v Saudskej Arábii. Okrem originálneho dizajnu poskytne efektívne tienenie a vetranie prispôsobené púštnemu podnebiu.

Neom Stadium, Saudská Arábia, Populous
Ďalší z 15 futbalových štadiónov, ktoré budú hostiť zápasy počas majstrovstiev sveta v Saudskej Arábii, bude štadión Neom, postavený na vrchole líniového megamesta The Line. Bude ho tvoriť športovisko situované viac ako 350 metrov nad zemou a unikátny dizajn s veľkolepými výhľadmi na okolitú krajinu.

Štadión AS Rím, Taliansko, Populous
V Taliansku navrhuje Populous futbalový štadión pre profesionálny futbalový klub AS Rím. Športovisko s kapacitou 65-tisíc miest, navrhnuté ako nový orientačný bod mesta, nahradí štadión Stadio Olimpico, ktorý klub od roku 1953 zdieľal so svojim rivalom Laziom.

Štadión STōK Cae Ras, Spojené kráľovstvo, Populous
Ďalším futbalovým štadiónom, ktorý navrhuje Populous, je tehlové športovisko s kapacitou 5500 miest vo Walese. Je súčasťou ambicióznych plánov klubu, ktorý vlastnia herci Ryan Reynolds a Rob McElhenney.

Forest Green Rovers, Spojené kráľovstvo, Zaha Hadid Architects
Zaha Hadid Architects navrhuje miestny futbalový štadión s kapacitou 5-tisíc miest v Anglicku. Prvý celodrevený štadión na svete bol prvýkrát odhalený v roku 2019 a pomaly prechádza procesom plánovania.

Štadión futbalového klubu Al-Ahly, Egypt, Genslera
V Egypte, neďaleko Káhiry má vyrásť futbalový štadión s kapacitou 42-tisíc miest. Bude mať zapustené futbalové ihrisko a zakrivenú asymetrickú fasádu s klenutým oknom, z ktorého bude výhľad na ihrisko z verejného námestia.

Arctic Arena, Nórsko, Nordic Office of Architecture
Fazetový futbalový štadión s kapacitou 10-tisíc miest v nórskom Bodø navrhli pre futbalový klub FK Bodø/Glimt. Arctic Arena je navrhnutá s ohľadom na arktickú klímu a nadčasovú severskú architektúru.

Qiddiya Coast Stadium, Saudská Arábia, od Populous
Farebný futbalový štadión Qiddiya Coast, sa má stať tiež jedným zo svetového pohára v Saudskej Arábii. Bude postavený 45 kilometrov severne od Jeddahu. Farebné plutvy obklopujúce štadión boli navrhnuté tak, aby vyvolali predstavu mexickej vlny.