Koniec dodatočnej legalizácie čiernych stavieb bude po schválení nových stavebných zákonov najviditeľnejšou zmenou pre verejnosť. Podľa podpredsedu vlády Štefana Holého (nom. Sme rodina) to už po novom jednoducho nepôjde a ak taká stavba vznikne, bude sa dať jedine zbúrať.
Informoval o tom v stredu v súvislosti so zákonmi o územnom plánovaní a výstavbe, ktoré schválil parlament a od apríla 2024 nahradia takmer polstoročný stavebný zákon.
Odstráni sa jeden z problémov
Zmeny tiež predpokladajú, že sa prenesený výkon štátnej správy v stavebníctve na samosprávy vráti späť na špecializovanú štátnu správu. Táto zmena podľa vicepremiéra výrazne pomôže aj odstraňovaniu čiernych stavieb, ktoré by mal zabezpečovať štát.
Nové zákony o územnom plánovaní a výstavbe prešli parlamentom, nahradia takmer polstoročný stavebný zákon
Tým by sa mal odstrániť aj jeden zo súčasných problémov samospráv, ktoré majú problém so zabezpečením zdrojov na výkon rozhodnutia odstránením čiernej stavby.
Prvý krok majú za sebou
V územnom plánovaní je cieľom výrazne posilniť tento inštitút ako základný nástroj rozvoja v území, a to aj zjednodušením procesu územného plánovania.
Výstavbu brzdia viaceré problémy, Slovensko v elektronizácii procesov zaostáva aj za rozvojovými krajinami
„Máme za sebou prvý dôležitý krok, teraz nás čakajú ďalšie – pripraviť v spolupráci s odbornou verejnosťou, rezortami aj samosprávou či už vyhlášky ako aj vyvolané úpravy v desiatkach ďalších predpisov. Potrebujeme nastaviť celý systém tak, aby bol ako celok funkčný a aby splnil reformné očakávania,” uviedol Holý.
Dohoda sa nerodila ľahko
Dohoda na týchto zásadných zmenách sa podľa vicepremiéra nerodila ľahko.
„V priebehu prípravy sme absolvovali desiatky a desiatky odborných stretnutí a rokovaní a strávili sme stovky hodín diskusiou s odborníkmi a konštruktívnymi partnermi. Čelili sme silným tlakom niektorých lobistických skupín v snahe zvrátiť zmenu stavebnej legislatívy alebo aspoň spôsobiť dezinterpretáciami a účelovou manipuláciou maximálny možný chaos,” priblíži Holý s tým, že dokázali nájsť rozumný kompromis.
Riešiť sa môže nájomné bývanie
Nové stavebné zákony, podotkol vicepremiér, sú pre vládu dôležitým krokom, aby mohla začať pracovať na finalizácii štátneho nájomného bývania.
Zákonu o nájomných bytoch podľa Sme rodina sa v parlamente nedarí, poslanci rokovanie o novele opäť odložili
„Nedostatok nájomných bytov je problémom, ktorý bol na Slovensku prehliadaný desaťročia. Aktuálna humanitárna kríza sa pritom už veľmi negatívne prejavuje aj na realitnom trhu a bohužiaľ poženie už aj tak vysoké ceny komerčných prenájmov ešte vyššie,” dodal Holý, ktorý očakáva, že prezidentka SR schválené zákony podpíše.