Drevené mrakodrapy. Vízia, alebo budúcnosť udržateľnej architektúry?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mjøsa Tower, Brumunddal (Nórsko)
Mjøsa Tower, Brumunddal (Nórsko) Zdroj: FB Visit Norway
Tento článok pre vás načítala AI.

Drevené mrakodrapy, kedysi považované za fantáziu, sa stávajú realitou a významným krokom k udržateľnejšej budúcnosti v architektúre. Trend, ktorý sa postupne rozširuje do celého sveta ukazuje, že drevo môže byť nielen ekologickým, ale aj praktickým stavebným materiálom pre výškové budovy.

Drevo je obnoviteľný zdroj, čím sa stáva ekologickým. Napriek všeobecným obavám, sú moderné drevené konštrukcie mimoriadne odolné voči požiarom. Jedným z najčastejšie použitých materiálov je totiž vrstvené lepené drevo, ktoré zabezpečuje v prípade požiaru pomalé horenie.

Drevo má výhodu, že pri horení rovnomerne zuhoľnatie. Zuhoľnatená vrstva potom pôsobí ako izolácia voči prieniku tepla do ďalších vrstiev. Kľúčom sú tiež takzvané hybridné stavby, ktoré pozostávajú z betónového jadra a drevenej konštrukcie.

HoHo Wien (Rakúsko)
HoHo Wien (Rakúsko) Zdroj: FB HoHo Wien

Najznámejšie výškové drevostavby:

Mjøsa Tower, Brumunddal (Nórsko)

Má výšku 85,4 metra. Dokončený bol v roku 2019 a na jeho 18 podlažiach sa nachádzajú byty, kancelárie, hotel a reštaurácia. Do roku 2022 bol najvyšším dreveným mrakodrapom na svete, kým ho o viac ako jeden meter neprekonal Milwaukee v štáte Wisconsin (USA).

HoHo Wien (Rakúsko)

Táto významná veža z dreva sa nachádza len niekoľko kilometrov od našich hraníc a meria úctyhodných 84 metrov. So svojimi 24 podlažiami je považovaná za jednu z najvyšších drevostavieb sveta. Jej skelet pozostáva z betónového jadra a dokovanej drevenej konštrukcie.

Sara Kulturhus, Skellefteå (Švédsko)
Sara Kulturhus, Skellefteå (Švédsko) gettyimages.com

Sara Kulturhus, Skellefteå (Švédsko)

Drevený mrakodrap je súčasťou kultúrneho centra, ktoré zahŕňa divadlá, galérie a hotel. Bol dokončený v roku 2021 a má 20 poschodí. Táto významná švédska stavba je postavená z dreva z miestnych stromov a je typickým príkladom modernej a zároveň udržateľnej architektúry.

Obytná veža C6, Perthe (Austrália)

Pripravovaný projekt, ktorý sa má stať držiteľom nového rekordu výškových drevostavieb. Hybridná veža má dosiahnuť výšku viac ako 189 metrov a drevenými materiálmi má byť pokrytých viac ako 40% konštrukcie. Drevené nosníky a podlahy spolu s betónovými stĺpmi a jadrom majú vytvoriť odolnú konštrukciu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať