Európska banka pre obnovu a rozvoj podporí obnovu rodinných domov na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dom, rekonštrukcia, zatepľovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Európska banka pre obnovu a rozvoj podporí obnovu rodinných domov z Plánu obnovy a odolnosti SR.

Informoval o tom minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO), výkonná riaditeľa Európskej banky pre obnovu a rozvoj pre strednú a juhovýchodnú Európu Charlotte Ruhe, generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Michal Maco a generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy Úradu vlády SR Lívia Vašáková na tlačovej konferencii.

Rozšíri sa počet možných záujemcov

„Záujemcovia budú zvýhodnení tým, že slovenské banky dostanú podporu vďaka Európskej banke pre obnovu a rozvoj, ktorá bude vo výške až 100 miliónov eur,“ uviedol minister životného prostredia. V praxi to bude znamenať, že banky nebudú vyžadovať založenie rodinného domu.

Podľa Budaja sa tak rozšíri počet možných záujemcov, ktorí majú z rôznych príčin už dom založený alebo ho nechcú založiť do úveru. Malo by sa tým znížiť obchodné riziko.

„Rok 2022 bude rok, keď sa rozvinie tento Plán obnovy a odolnosti aj v oblasti rodinných domov a ďalších budov,“ doplnil minister s tým, že Slovensko má veľký deficit, ktorý sa odráža aj v kvalite ovzdušia.

„Toto je dohoda, ktorá sa podpisuje na Slovensku ako prvá svojho druhu, ktorá bude priamo čerpať prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti tým, že sa zaangažujú aj komerčné banky,“ uzavrela výkonná riaditeľka Európskej banky pre obnovu a rozvoj pre strednú a juhovýchodnú Európu Charlotte Ruhe.

Viac istoty a menej rizika

Pre komerčné banky to bude znamenať vyššiu mieru istoty a zníženú mieru rizika, čím sa zabezpečí zníženie celkových nákladov na takéto úvery a granty.

Občianske združenie Priatelia zeme-CEPA však upozornilo na problematickú podporu plynových kotlov, ktorá má riešiť ochranu ovzdušia.

„Plyn pre domácnosti, ktoré ním kúria, môže zdražieť na budúci rok zhruba o 24 percent. Sociálne zraniteľným domácnostiam by nepomohli ani kotle na fosílny plyn zdarma, pretože ceny a klimatické dopady tohto paliva sú vysoké,“ ozrejmil koordinátor združenia Juraj Melichár v tlačovej správe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Charlotte RuheJán BudajJuraj MelichárMichal Maco
Firmy a inštitúcie EBOR Európska banka pre obnovu a rozvojPriatelia Zeme-CEPASlovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)