Ilegálne tajné tunely pod Londýnom? Muž 40 rokov kopal chodby pod domom

Ilegálne tajné tunely pod Londýnom? Muž 40 rokov kopal chodby pod domom
Zdroj foto: www.dezeen.com

Stavebný inžinier William Lyttle takmer polstoročie kopal pod svojim nenápadným domom na Mortimer Road vo východnom Londýne sieť tunelov, o ktorých nikto netušil. Jeho činnosť bola odhalená krátko pred jeho smrťou, keď sa prepadol chodník pred jeho obydlím v dôsledku podkopania. Tieto ilegálne tajné tunely pod Londýnom boli kvôli bezpečnosti zaliate betónom. 

Mole House je nenápadný dom na Mortimer Road vo východnom Londýne, ktorý však skrýva tajomstvá. Jeho predchádzajúci majiteľ, bývalý stavebný inžinier William Lyttle, sa po dobu 40 rokov snažil pod svojim obydlím vykopať sieť tunelov a jaskýň. Chodby sa rozprestierali na všetky smery do vzdialenosti 20 metrov, niektoré boli o hĺbke 8 metrov a siahali až k hladine spodnej vody.

Vraj rozširoval pivničné priestory

Tajná sieť tunelov a jaskýň bola odhalená v roku 2006, keď sa prepadla ulica pred Lyttleovým domom v dôsledku podkopania.

Ešte predtým sa však jeho susedia sťažovali na nezvyčajnú činnosť ich suseda. Podozrenie o tajných tuneloch začali mať vtedy, keď celá ulica prišla o vodu alebo o elektrinu – aktívnemu dôchodcovi sa podarilo počas kopania preťať kábel či porušiť potrubie.

William Lyttle však nič neprezradil a okoliu tvrdil, že len budoval vínnu pivnicu, aj keď s kopaním začal ešte v šesťdesiatych rokoch. Krtí muž, ako ho neskôr nazvali, s kopaním „pivnice“ začal krátko po nasťahovaní v roku 1962 a pokračoval až kým jeho kopanie mesto neoznačilo za ohrozujúce okolie.

V roku 2009 sa musel Lyttle vysťahovať do bytu na poschodí a mesto nariadilo tunely zaliať betónom na Lyttleove náklady. Na jeho pozemku a v 20-izbovom dome bolo údajne uskladnených odhadom 100 kubických metrov hliny. Z nehnuteľnosti dalo mesto odstrániť 33 ton odpadu. Muž zomrel v roku 2010 a v roku 2012 bol dom predaný v aukcii za 1,2 milióna libier.

Ilegálne tajné tunely pod Londýnom
Zdroj foto: www.dezeen.com

Tunely sčasti opäť odhalené

V roku 2020 dom zrekonštruoval architekt David Adjaye, ktorý z neho urobil zaujímavé bývanie pre umelkyňu Sue Webster. Adjayeovo štúdio, Adjaye Associates, zrenovovalo opustenú budovu, ktorá sa nachádzala na vrchole labyrintu tunelov a vybudovalo niekoľko vchodov a východov do Mole House ako poctu odkazu Krtieho muža.

Ateliér opäť odhalil aj časť tunelov a pristavil podzemné poschodie, no tentoraz už s povolením mesta. Trojpodlažný dom stojí na pozemku v tvare trojuholníka s dvomi dverami, ktoré sú prístupné z cesty a príjazdovej cesty vedúcej k hlavnému domu alebo ateliéru na zníženom prízemí.

Počas renovácie opatrne vykopali 2 000 ton betónu, ktorý bol použitý na zasypanie dier.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom