Inštitút urbánneho rozvoja kritizuje návrh nového stavebného zákona, varuje pred spomalením povoľovania výstavby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
žeriav, robotník, stavba
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Problémy v novom stavebnom zákone môžu spomaliť povoľovanie výstavby, tvrdí Inštitút urbánneho rozvoja. Ako ďalej agentúru SITA informoval inštitút, problémom je ponechanie stavebných úradov na obciach.

Návrh zákona absolútne nerieši možnú zaujatosť stavebných úradov, pri ktorých nie je reálne možné vylúčiť zásahy komunálnej politiky do odborných konaní. Rovnako nedostatočné sú aj opatrenia voči nečinnosti stavebných úradov,” kritizuje Inštitút urbánneho rozvoja návrh, ktorý vypracovalo ministerstvo dopravy.

Ministerstvo dopravy nepovažuje zmenu návrhu zákona za nutnú

Ministerstvo dopravy SR (MD SR) nepovažuje zmenu návrhu zákona za nutnú. „Každý orgán verejnej moci môže čeliť zaujatosti alebo konfliktu záujmov. Ak by sme tvrdili, že obce sú automaticky predpojaté vo svojom rozhodovaní, nemohli by rozhodovať v žiadnych správnych konaniach na svojom území,” uviedlo MD SR pre SITA v reakcii na Inštitút urbánneho rozvoja.

Podľa ministerstva, návrh stavebného zákona obsahuje mechanizmy, ktoré posilňujú ochranu pred nezákonnými postupmi. Patrí medzi ne napríklad možnosť preskúmania záväzného stanoviska obce, požiadavky na minimálne personálne obsadenie stavebných úradov či opatrenia proti nečinnosti a konflikte záujmov.

Ďalej upravujeme povinnosť stavebného úradu, ktorému pre nečinnosť bolo odňaté konanie, aby určenému stavebnému úradu uhradil finančné prostriedky vo výške správneho poplatku za toto konanie, pričom on sám musí popritom poplatok vrátiť stavebníkovi,” doplnilo ministerstvo.

Chýbajú sankcie za nedodržanie lehôt zo strany stavebných úradov

Nový stavebný zákon schválila vláda vlani 6. novembra. Podľa jeho predkladateľa – ministerstva dopravy má zrýchliť a zjednodušiť stavebné konanie, osobitne pre rodinné a malé bytové domy a venuje sa aj čiernym stavbám. Platiť by mal začať od 1. apríla tohto roka. Jeho finálna podoba však bude známa až po schválení v Národnej rade SR.

Podľa Inštitútu urbánneho rozvoja, návrh zákona síce dáva stavebným úradom lehoty na vydanie rozhodnutia, ale „už menej jasne upravuje čo sa bude diať, ak lehoty stavebný úrad nedodrží”. Chýbajú sankcie za nedodržanie zákonných lehôt zo strany stavebných úradov.

Namiesto očakávaného zrýchlenia konaní tak budú stavebníci konfrontovaní s rovnako viacročnými konaniami ako poznajú dnes,” tvrdí Inštitút urbánneho rozvoja.

Inštitút verí, že predkladatelia využijú možnosti na zlepšenie návrhu

Inštitút verí, že v druhom čítaní v parlamente sa do návrhu nového stavebného zákona podarí „zapracovať možnosti odvolania sa proti prerušeniu konania, ako aj presnejšia úprava postupov v prípade nečinnosti stavebného úradu”.

Veríme, že predkladatelia stavebného zákona v druhom čítaní využijú možnosti na jeho zlepšenie. V opačnom prípade sa môže veľmi ľahko stať, že očakávané zrýchlenie konaní ostane len v teoretickej rovine,“ dodal výkonný riaditeľ Inštitútu urbánneho rozvoja Juraj Suchánek.

Ministerstvo dopravy sa však domnieva, že „možnosť odvolania sa voči prerušeniu konania by len spôsobila prieťahy a zahltila stavebné úrady a odvolacie orgány”. Tvrdí, že návrh prináša „výrazné zlepšenia v opatreniach proti zaujatosti, nečinnosti obcí, a zároveň posilňuje kvalitu rozhodovania a motiváciu úradov rozhodovať včas”.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Suchánek
Firmy a inštitúcie Inštitút urbánneho rozvojaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR