Ak sa uskutočnia všetky očakávané transakcie podľa plánu do konca roka 2018, celkový objem investícií vo všetkých šiestich krajinách regiónu strednej a východnej Európy dosiahne zhruba 13 mld. eur, čo predstavuje medziročný pokles o 2,3 mld. eur.
Celkový objem investícií do komerčných nehnuteľností v šiestich krajinách regiónu strednej a východnej Európy (CEE) za uplynulé tri štvrťroky roku 2018 dosiahli 8,9 mld. eur. Investičná aktivita v Poľsku prevýšila objem dosiahnutý za celý rok 2017 a do konca roku by mala dosiahnuť rekord vo výške 6 mld. eur.
Udržateľné a solídne výsledky porovnateľné s vlaňajškom dosiahli Slovensko a Maďarsko, naopak v Rusku, Česku a Rumunsku sa očakáva koniec roka 2018 v znamení medziročného poklesu. Ak sa v štvrtom kvartáli 2018 uskutočnia všetky očakávané transakcie podľa plánu, celkový objem investícií v regióne CEE dosiahne zhruba 13 mld. eur, čo predstavuje medziročný pokles o 2,3 mld. eur. Konštatovala to vo štvrtok realitná spoločnosť Cushman & Wakefield (C&W).
Dominujú kancelárske a maloobchodné priestory
Inštitucionálni investori sa momentálne podľa C&W zameriavajú primárne na kancelárske a maloobchodné priestory, ktoré sa na celkovom objeme podieľajú 42 %, resp. 41 %. V ich záujme sa však nachádzajú aj ďalšie druhy nehnuteľností ako napríklad hotely. „Záujem investorov naďalej smeruje na špičkové produkty a ceny zostávajú značne vysoké. Prispieva k tomu veľmi silný trh vo väčšine segmentov na strane nájomcov. Zdá sa, že globálni investori uprednostňujú región CEE pred inými trhmi s relatívnym rizikom. Napriek tomu sa zdá, že investorov teší vyššia návratnosť než v západnej Európe,“ uviedol partner a vedúci investičného tímu pre CEE spoločnosti C&W Jeff Alson.
Celkový objem transakcií za prvé tri kvartály tohto roka dosiahol objem 500 mil. eur. Do konca roka sa odhaduje objem transakcií až na úroveň 550 mil. eur, čo predstavuje približne 20 % nárast oproti minulému roku. Na slovenskom trhu sa v roku 2018 obchodovalo najmä s regionálnymi nákupnými centrami. Takmer 60 % z celkového objemu transakcií tvorili maloobchodné nehnuteľnosti, teda nákupné centrá. Zvýšil sa aj záujem o kancelárske budovy, a to až o 33 %.
Najväčší dopyt je v Bratislave
Najväčší dopyt po kancelárskych priestoroch zaznamenáva C&W v Bratislave. Až 64 % celkových investorov bolo zo Slovenska a Českej republiky. Zo zahraničných investorov šlo najčastejšie o investorov z Južnej Afriky, USA a Holandska.
Cushman & Wakefield patrí k najväčším firmám poskytujúcim realitné služby s 48 000 zamestnancami v približne 400 kanceláriách a 70 krajinách sveta. V roku 2017 mala spoločnosť obrat vo výške 6,9 miliardy USD v rámci hlavných služieb správy nehnuteľností, facility a projektového manažmentu, prenájmu, kapitálových trhov, oceňovania a ďalších služieb.