Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) považuje za nemysliteľné, aby parlament schválil reformu povoľovania stavieb bez odbornej diskusie a medzirezortného pripomienkovania. Zároveň vyzýva poslancov, aby za predložené novely nezahlasovali.
„Bez odbornej diskusie a kontroly sa významné zákony neprijímajú. Táto reforma totiž rozsiahlo ovplyvní a zasiahne do povoľovania stavieb s významným dopadom na životné prostredie, dá úplne nový ráz veľkým environmentálne náročným projektom a nastolí významné zmeny v kompetenciách štátnej správy,“ informovalo KDH v stanovisku, ktoré vo štvrtok poskytla jeho hovorkyňa Lenka Halamová.
Reforma povoľovania stavieb
Kresťanskí demokrati uviedli, že reforma povoľovania stavieb dokopy zahŕňa 68 noviel zákonov a do Národnej rady SR bola pretlačená len cez poslanecké návrhy poslancov zo Sme rodina bez odbornej diskusie a pripomienkovania, pričom sú to návrhy od podpredsedu vlády Štefana Holého.
Kritériá pre výstavbu nájomných bytov sú podľa KDH len pre vyvolených, vláda zákon schválila expresne rýchlo, upozorňuje
„Je to akoby sme zažívali déjà vu, keď sme v marci 2022 pri novelách stavebných zákonov z dielne podpredsedu Štefana Holého zo Sme rodina sledovali podobnú situáciu, keď sa prijímali dôležité legislatívne zmeny doslova pár dní pred hlasovaním a bez adekvátnej verejnej diskusie a kontroly,“ upozornilo KDH.
Poslanci začali vo štvrtok rokovať v druhom čítaní o rozsiahlych zmenách desiatok zákonov v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Má zosúladiť osobitné právne predpisy so schválenými zákonmi o územnom plánovaní a výstavbe, odstrániť prekážky fungovania novej stavebnej legislatívy v osobitnej právnej úprave a reflektovať zmeny v procesoch územného konania a výstavby.
Novela by mala nadobudnúť účinnosť 1. septembra 2023 vo vzťahu k niektorým zmenám v zákone o hlavnom meste SR Bratislave a od 1. apríla 2024 v ostatných častiach novely, kedy budú účinné aj nové zákony o územnom plánovaní a výstavbe.
Občianske združenie Via Iuris už skôr vyzvalo poslankyne a poslancov, aby odmietli novely zákonov predstavujúcich najväčšiu zmenu v povoľovaní veľkých stavieb za posledné dekády s významným dopadom na životné prostredie.
Významné zmeny bez odbornej diskusie
Tieto návrhy označilo za poburujúce a žiadalo ich stiahnutie. Podľa organizácie je šokujúce, že cez poslanecké návrhy sa riešia také zásadné procesy, ako je reforma a úplne nový dizajn povoľovacích procesov veľkých environmentálne náročných projektov a s tým súvisiace významné zmeny v kompetenciách štátnej správy bez odbornej diskusie a verejného pripomienkovania.
KDH vidí v novom stavebnom zákone viacero nedostatkov, do procesov by vniesli väčší zmätok
Via Iuris tvrdí, že Sme rodina sa opäť snaží oslabiť práva verejnosti a celé to zakrýva magickou formulkou „zefektívnenie povoľovacích procesov“. Podľa navrhnutých povoľovacích procesov pretláčajú rýchlosť výstavby na úkor ochrany životného prostredia a práv verejnosti.