KDH kritizuje schvaľovanie reformy povoľovania stavieb bez odbornej diskusie, Sme rodina opäť oslabuje práva verejnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Milan Majerský, KDH
Reprofoto: www.facebook.com

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) považuje za nemysliteľné, aby parlament schválil reformu povoľovania stavieb bez odbornej diskusie a medzirezortného pripomienkovania. Zároveň vyzýva poslancov, aby za predložené novely nezahlasovali.

Bez odbornej diskusie a kontroly sa významné zákony neprijímajú. Táto reforma totiž rozsiahlo ovplyvní a zasiahne do povoľovania stavieb s významným dopadom na životné prostredie, dá úplne nový ráz veľkým environmentálne náročným projektom a nastolí významné zmeny v kompetenciách štátnej správy,“ informovalo KDH v stanovisku, ktoré vo štvrtok poskytla jeho hovorkyňa Lenka Halamová.

Reforma povoľovania stavieb

Kresťanskí demokrati uviedli, že reforma povoľovania stavieb dokopy zahŕňa 68 noviel zákonov a do Národnej rady SR bola pretlačená len cez poslanecké návrhy poslancov zo Sme rodina bez odbornej diskusie a pripomienkovania, pričom sú to návrhy od podpredsedu vlády Štefana Holého.

Je to akoby sme zažívali déjà vu, keď sme v marci 2022 pri novelách stavebných zákonov z dielne podpredsedu Štefana Holého zo Sme rodina sledovali podobnú situáciu, keď sa prijímali dôležité legislatívne zmeny doslova pár dní pred hlasovaním a bez adekvátnej verejnej diskusie a kontroly,“ upozornilo KDH.

Poslanci začali vo štvrtok rokovať v druhom čítaní o rozsiahlych zmenách desiatok zákonov v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Má zosúladiť osobitné právne predpisy so schválenými zákonmi o územnom plánovaní a výstavbe, odstrániť prekážky fungovania novej stavebnej legislatívy v osobitnej právnej úprave a reflektovať zmeny v procesoch územného konania a výstavby.

Novela by mala nadobudnúť účinnosť 1. septembra 2023 vo vzťahu k niektorým zmenám v zákone o hlavnom meste SR Bratislave a od 1. apríla 2024 v ostatných častiach novely, kedy budú účinné aj nové zákony o územnom plánovaní a výstavbe.

Občianske združenie Via Iuris už skôr vyzvalo poslankyne a poslancov, aby odmietli novely zákonov predstavujúcich najväčšiu zmenu v povoľovaní veľkých stavieb za posledné dekády s významným dopadom na životné prostredie.

Významné zmeny bez odbornej diskusie

Tieto návrhy označilo za poburujúce a žiadalo ich stiahnutie. Podľa organizácie je šokujúce, že cez poslanecké návrhy sa riešia také zásadné procesy, ako je reforma a úplne nový dizajn povoľovacích procesov veľkých environmentálne náročných projektov a s tým súvisiace významné zmeny v kompetenciách štátnej správy bez odbornej diskusie a verejného pripomienkovania.

Via Iuris tvrdí, že Sme rodina sa opäť snaží oslabiť práva verejnosti a celé to zakrýva magickou formulkou „zefektívnenie povoľovacích procesov“. Podľa navrhnutých povoľovacích procesov pretláčajú rýchlosť výstavby na úkor ochrany životného prostredia a práv verejnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lenka HalamováŠtefan Holý
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieSme rodinaVia Iuris