Kritické otázky musia byť zodpovedané, mimovládky vyzývajú vládu na neschválenie stavebného zákona

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bývanie, výstavba
Administratívne procesy a legislatíva sú podľa analytikov jedným z problémov, ktoré ovplyvňujú rýchlosť schvaľovacích procesov a tak aj výstavby. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Občianske združenia Via Iuris a Slovensko.Digital vyzývajú vládu, aby neschválila návrhy nových zákonov o výstavbe a územnom plánovaní v predloženej podobe. Žiadajú tiež, aby bola k príslušnému informačnému systému najskôr spracovaná štúdia uskutočniteľnosti, ktorá uspokojivo zodpovie na všetky kritické otázky.

Organizácie o tom informovali v stredu v tlačovej správe s tým, že predložené návrhy zákonov prešli v opakovanom pripomienkovaní veľkými zmenami, napriek tomu podľa nich stále pôsobia rozporuplne, sú nejednoznačné, miestami štylisticky nezrozumiteľné a gramaticky nesprávne.

K návrhom zákonov mali Via Iuris a Slovensko.Digital už skôr viaceré výhrady, ktoré spoločne s ďalšími mimovládnymi organizáciami predstavili v hromadných pripomienkach a tie podporilo vyše 11-tisíc občanov. Viaceré zásadné výhrady stále zostávajú.

Horšie postavenie susedov

Jedna z kľúčových výhrad sa týkala zamýšľaného spôsobu vytvorenia a prevádzkovania informačných systémov, kde bol oznámený zámer “odovzdať“ túto časť externej firme. V aktuálnej analýze vplyvov je naplánovaných 55 miliónov eur na koncesiu.

“Nemáme žiadne nové informácie, prečo práve toľko peňazí, ako presne má tento model fungovať, prečo toto má byť najvýhodnejšie riešenie. V tejto oblasti nenastal žiadny posun a všetky naše výhrady pretrvávajú. Odpovede majú byť uvedené v štandardnej štúdii uskutočniteľnosti, ktorú sme však nevideli,” povedal Ľubor Illek zo Slovensko.Digital.

Návrh zákona o výstavbe podľa organizácií naďalej prináša zhoršenie postavenia susedov a verejnosti pri povoľovaní stavebnej činnosti, čo je zvlášť vypuklé pri líniových stavbách, ako sú napríklad cesty a diaľnice. Tvrdia, že návrh nezabezpečuje účasť verejnosti ani pri všetkých stavbách s vplyvom na životné prostredie, čo je v rozpore s medzinárodnou legislatívou.

V rozpore s medzinárodným dohovorom

Významné úlohy zveruje projektantovi, ktorý má pôsobiť ako nezávislý arbiter pri vyhodnocovaní stanovísk a podkladov, pričom je platený stavebníkom. Rozdelenie kompetencií medzi rôzne štátne orgány je rovnako nejasné.

“Zákony naďalej pôsobia zmätočne a nevyvážene, naďalej sú v rozpore s medzinárodným dohovorom, je preto otázne, ako budú môcť prispieť k deklarovanému cieľu, ktorým má byť zásadné zrýchlenie povoľovania výstavby,” uviedla Eva Kováčechová, advokátka spolupracujúca s Via Iuris.

V oblasti územného plánovania zostáva problémom, že neprispieva dostatočne k ochrane najcitlivejších lokalít. Návrh zákona o územnom plánovaní podľa organizácií neurčuje žiadnu priorizáciu záujmov v území, nereflektuje dramatické zmeny klímy a životného prostredia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva KováčechováĽubor Illek
Firmy a inštitúcie Slovensko.DigitalVia Iuris