Poslanci reagovali na petíciu, ktorej organizátorom je občianske združenie Nitrianske fórum.
Nový zámer výstavby lanovky na Zobor zatiaľ nebude súčasťou územného plánu mesta Nitry. Nitrianski mestskí poslanci vo štvrtok vyradili z navrhovaných zmien a doplnkov územného plánu nový koridor pre lanovku, s ktorým počíta zámer z dielne Nitrianskeho biskupstva. Reagovali tým na petíciu, ktorej organizátorom je občianske združenie Nitrianske fórum so sídlom na Kláštorskej ulici v hornej časti Zobora. Petícia žiadala primátora a mestských poslancov, aby „zastavili tento projekt už v zárodku“.
Zámer sa ešte posudzuje
Na zastupiteľstve vystúpil Peter Mederly z tohto občianskeho združenia, podľa ktorého by poslanci prípadným schválením trasy plánovanej lanovky konali unáhlene, pretože v súčasnosti je zámer jej výstavby v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Okresný úrad Nitra v apríli rozhodol, že zámer sa bude posudzovať podľa zákona o vplyvoch na životné prostredie. V praxi to znamená, že ak chce biskupstvo v projekte pokračovať, musí dať vypracovať rozsiahlu a časovo náročnú štúdiu EIA. „Výsledkom môže byť aj to, že sa lanovka nebude stavať alebo bude v inej trase,“ povedal Mederly.
Jednolanová dráha má mať podľa zámeru biskupstva dve skupiny vozňov, každý s tromi osemmiestnymi kabínami. Projekt zahŕňa aj bufet, reštauráciu, toalety, požičovňu bicyklov, bežecké dráhy a ubytovanie. Horná stanica lanovky existuje ešte z čias pôvodnej lanovky, ktorá na Zobor premávala od roku 1970 do roku 1993. Biskupstvo lanovku neplánuje stavať z vlastných peňazí. Možnosťou sú európske fondy alebo investor.
Bude referendum ?
Viceprimátor Ján Vančo (KDH) na zastupiteľstve zdôraznil, že biskupstvo zámer nepripravilo s cieľom, aby na lanovke zarábalo, ale „aby sa s touto myšlienkou prestalo konečne šermovať“. „Ak je lanovka pre Nitranov tak zásadná otázka, spravme referendum, ešte v Nitre nebolo,“ navrhol Vančo. K tejto myšlienke sa pridal aj poslanec Ján Greššo (nezávislý), podľa ktorého by sa referendum o tom, či obyvatelia chcú v Nitre lanovku, mohlo urobiť počas novembrových komunálnych volieb. Podotkol, že lanovky sa hojne využívajú napríklad v susednom Rakúsku, ktoré mimoriadne dbá na svoje životné prostredie. „Ja si myslím, že určite sa to dá skĺbiť aj s ochranou životného prostredia,“ myslí si Greššo.
O zámere obnoviť lanovku na Zobor hovoril v minulosti aj primátor Jozef Dvonč (Smer-SD), bola jednou z priorít jeho volebného programu pred komunálnymi voľbami v roku 2010. V roku 2013 vyhlásil, že v lete 2014 by už lanovka mohla byť realitou, stavať ju vtedy mala Veolia Transport Nitra. Nakoniec z plánov vzišlo. So súčasným zámerom z dielne biskupstva sa však Dvonč nestotožňuje, nepáči sa mu navrhnutá trasa. „V tomto ponímaní vnímam lanovku ako nie dobrý prvok pre mesto Nitra – je tam nové trasovanie, zaťaženie Kláštorskej ulice, treba hľadať úplne iné riešenie,“ povedal Dvonč.