Levoča plánuje výstavbu tridsiatich nájomných bytov, eviduje už aj desiatky žiadostí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
modulárna výstavba
Ilustračné foto. gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Levoča sa pustí do prípravy výstavby tridsiatky nájomných bytov bežného štandardu na ulici Viktora Greschika. Investičný zámer výstavby bytov i technickej vybavenosti schválili poslanci mestského zastupiteľstva počas svojho zasadnutia vo štvrtok 20. júna.

Rovnako aj vstup do procesu verejného obstarávania na výber spracovateľa projektovej dokumentácie a zhotoviteľa stavebných prác. Zatiaľ len orientačné predpokladané náklady na výstavbu predstavujú 3 milióny eur, spolufinancovanie mesta by malo byť na úrovni približne 120-tisíc eur.

Samospráva eviduje takmer sto žiadostí

Ako uviedla vedúca oddelenia investičnej činnosti na Mestskom úrade v Levoči Lenka Petrášová počas zasadnutia mestského zastupiteľstva, na území mesta je v súčasnosti 233 nájomných bytov vo vlastníctve mesta. Samospráva pritom eviduje približne 80 žiadostí o pridelenie mestského nájomného bytu.

„Finančne najvýhodnejším spôsobom obstarania výstavby nájomných bytov je využitie dotácie z Ministerstva dopravy Slovenskej republiky, úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania spolu s určenou výškou spolufinancovania z vlastných prostriedkov mesta,“ vysvetlila.

Nulová percentná úroková sadzba

Mestu Levoča môže byť podľa dôvodovej správy poskytnutý úver s nulovou percentnou úrokovou sadzbou, keďže patrí medzi najmenej rozvinuté okresy. Podľa harmonogramu realizácie zámeru predpokladá samospráva podanie žiadosti o dotáciu a úver v januári budúceho roka.

Zámer rieši výstavbu piatich šesťbytových trojpodlažných bytových domov vo východnej časti mesta Levoča. Dotknutá lokalita má podľa predloženej dôvodovej správy charakter obytnej a polyfunkčnej zóny.

V každom dome budú tri dvojizbové byty s plochou 39,7 metra štvorcového a tri trojizbové s plochou 59,88 metra štvorcového. Vstupné priestory budú bezbariérové. Realizácia projektu si vyžiada výstavbu aj nevyhnutnej technickej infraštruktúry. Navrhnutých je 38 parkovacích miest, z toho dve sú určené pre imobilných.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať