Najnižšie percento mladých žijúcich s rodičmi má Fínsko a Dánsko.
Slovensko má v rámci Európskej únie jeden z najvyšších počtov mladých ľudí vo veku 16 až 29 rokov, ktorí zostávajú žiť s rodičmi. Ako ďalej informovala Slovenská sporiteľňa, ktorá vychádzala z údajov Eurostatu, Slovensko obsadilo tretiu priečku za Chorvátskom a Maltou. Najnižšie percento mladých žijúcich s rodičmi má Fínsko a Dánsko.
Za posledných sedem rokov sa na Slovensku počet mladých v mama hoteloch mierne znížil. Vo vekovej kategórii 20 až 24 rokov je však stále vysoký podiel mladých, ktorí zostávajú doma, a to až 93 % prípadov. Vo vekovej kategórii 25 až 29 rokov bývajú pritom stále dve tretiny mladých s rodičmi. V porovnaní s okolitými krajinami si mladí vedú najhoršie, teda najmenej sa chcú osamostatniť.
Vysokoškoláci sa už viac osamostatňujú
Stredoškoláci vo väčšine žijú s rodičmi, a tým pádom im vykrývajú mesačné náklady na život. Vysokoškoláci sa už viac osamostatňujú, aj keď nie tak ako mladí v zahraničí, a niektorí žijú na privátoch či internátoch.
„S tým im ruka v ruke stúpajú aj výdavky, ktoré sú spojené so stravou, ubytovaním, školou, zábavou a obliekaním. Ak si šetria peniaze, tak na rezervu, prípadne na zahraničné štúdium. Menšie našetrené sumy míňajú väčšinou na cestovanie, oblečenie a zábavu,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.