Mesačné náklady na údržbu novostavby môžu byť vyššie ako čakáte

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ceny bytov, náklady na bývanie
Ilustračné foto gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Plánujete kúpu nehnuteľnosti a zvažujete rozdiel medzi starším bytom a novostavbou? Okrem odlišnej počiatočnej ceny môžu hrať úlohu aj mesačné platby. Pritom nie vždy platí, že náklady na údržbu a správu novostavby sú nižšie ako u staršej nehuteľnosti.

A to aj napriek nízkoenergetickým riešeniam a technológiám, ktoré nové stavby prinášajú. V minulosti boli lákadlom pre kupujúcich práve nízke náklady súvisiace s novostavbou. Dnes developeri pred odovzdaním bytov upravujú okolie.

Ceny bývania
Ilustračné foto. gettyimages.com

Bývanie v takomto prostredí prináša so sebou komfort, za ktorý si vlastníci priplatia. V správcovskom poplatku sa stretávame s poplatkami za údržbu zelene, kosenie, či polievanie trávnikov,“ vysvetlila majiteľka realitnej kancelárie Karin & Partners Karin Zápalová.

Náklady na bývanie sú podľa nej nižšie v novopostavených rodinných domoch, ktoré musia spĺňať prísne energetické normy. Každá novostavba potrebuje ku kolaudácii energetický certifikát. Bývanie v novostavbe z nízkoenergetických materiálov s využitím potenciálu prírodných zdrojov energie je preto úspornejšie.

Odborníci sa zhodujú v tom, že napriek vyšším nákladom sa oplatí investovať do novostavby, ktorá využíva prírodné alebo obnoviteľné zdroje energií ako sú tepelné čerpadlá či solárne panely a ktorá je postavená z kvalitných materiálov.

Ceny bývania
Ilustračné foto. gettyimages.com

Znížiť mesačné platby môže aj zmena správcu

Na mesačnú výšku nákladov vplýva napríklad aj počet bytov v bytovom dome, vlastná kotolňa, spôsob kúrenia a chladenia či kvalita okien. „V novostavbách s nižším počtom bytových jednotiek a s udržiavanou parkovou úpravou okolia sú mesačné náklady na správu a údržbu domu najvyššie,“ doplnila Zápalová.

Ako dodala, vlastníci všetkých druhov nehnuteľností môžu znižovať svoje náklady na bývanie predovšetkým úsporným režimom pri používaní vody, klimatizácie a kúrenia, ako aj využitím služieb efektívnej správcovskej spoločnosti.

Zmena správcu je proces pozostávajúci z niekoľkých krokov. V prvom kroku majitelia bytov písomne oznámia správcovi požiadavku na zvolanie schôdze. Ak ju nezvolá v zákonnej lehote, môžu ju zvolať vlastníci. Nadpolovičná väčšina všetkých vlastníkov potom prijme uznesenie o výpovedi zmluvy o výkone správy.

Zápisnicu zo schôdze je nutné doručiť pôvodnému správcovi a počas výpovednej lehoty je potrebné mu oznámiť meno novozvoleného správcu. Výber nového správcu môže byť súčasťou schôdze o odvolaní pôvodného.

kataster nehnuteľností
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

Klesajúce úrokové sadzby zrejme neprinesú dostupnejšie bývanie

Klesajúce úrokové sadzby podľa Zápalovej zrejme neprinesú dostupnejšie bývanie. Na základe posledných dát Štatistického úradu SR v druhom kvartáli stúpli ceny nehnuteľností, najmä starších bytov. Zdražovanie sa nedotklo iba Prešovského kraja.

Najviac zdraželi staršie byty v Žilinskom kraji, kde sú ceny o 20 percent vyššie ako minulý rok. „Rozdiel v cene starších bytov v porovnaní s bytmi v novostavbách sa ďalej zmenšuje. Záujemcovia o bývanie v novostavbe by okrem kúpnej ceny mali brať do úvahy aj ďalšie, skryté náklady,“ uzavrela Zápalová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať