Na nábreží Dunaja vznikne parkové námestie s viac ako troma desiatkami stromov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lanfranconiho námestie, Bratislava
Lanfranconiho námestie Zdroj: Woal, Between
Tento článok pre vás načítala AI.

Na nábreží Dunaja v Bratislave vznikne nové verejné parkové námestie s viac ako troma desiatkami vzrastlých stromov. Víťazný návrh ateliéru Between, ktorý rozšíri nábrežnú promenádu, vzišiel z vyzvanej architektonickej súťaže vyhlásenej spoločnosťou Woal. V tej majú podiel developeri J&T Real Estate (JTRE) a Cresco Real Estate.

Súčasťou odbornej poroty bol aj magistrát Bratislavy a mestská časť Staré Mesto, ktoré zadefinovali viaceré kritériá pre budúce námestie. Víťazný návrh bude realizovaný v súlade s Manuálom verejných priestorov – Princípy a štandardy zelene v meste od Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Lanfranconiho námestie, Bratislava
Lanfranconiho námestie Zdroj: Woal, Between

Dlhoveké druhy stromov s veľkými korunami

Spoločnosť Woal plánuje rozšíriť a zveľadiť plochy na nábreží, medzi objektami Výskumného ústavu vodného hospodárstva a River Parkom. Zástavba je rozdelená do dvoch samostatných celkov, medzi ktorými vznikne parkové námestie.

Dohoda s mestom nás zaväzuje využiť toto územie na nábreží Dunaja ako verejné námestie s kvalitnou zeleňou, ktoré bude prispievať k znižovaniu prehrievania verejných mestských priestorov,“ priblížil výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.

Architekti dostali za úlohu použiť v návrhu dlhoveké druhy stromov s veľkými korunami, ktoré sú vhodné do mestského prostredia a odolné voči suchu a klimatickej zmene.

Podmienky súťaže sme tvorili spoločne s mestom a mestskou časťou. Jednou z nich bolo napríklad použitie takého množstva a typov drevín, ktoré by vo vzrastlom stave poskytli tieň pre viac ako polovicu nezastavanej časti námestia,“ doplnil CEO Cresco Real Estate Ján Krnáč.

Lanfranconiho námestie, Bratislava
Lanfranconiho námestie Zdroj: Woal, Between

Zelené ostrovy s dažďovými záhradami

Do súťaže o budúcu podobu námestia oslovili 11 slovenských a českých krajinných ateliérov. Šesť z nich predložilo svoje návrhy. Víťazný ateliér Between postavil svoj návrh na idei spojenia. Priestor má spájať všetko a všetkých, ktorí sa v budú v území nachádzať, presúvať či vstupovať doň.

Ideu spojenia symbolizujú zelené ostrovy, ktoré organicky prepájajú chodníky. Košaté platany budú aj v horúcom lete tieniť a ochladzovať prostredie. Do zelených ostrovov sú integrované dažďové záhrady, ktoré dokážu zadržať povrchovú vodu a prispieť k schladeniu mikroklímy tohto verejného priestoru.

Parkové námestie bude niesť názov po inžinierovi a vynálezcovi grófovi Lanfranconim, ktorý sa zaslúžil o projekt regulácie Dunaja a ochránil Bratislavu pred povodňami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie CRESCO REAL ESTATEJ&T Real Estate