Nákupné centrá už dávno neslúžia iba na nakupovanie. Stali sa miestom stretnutí a trávenia voľného času s reštauráciami, kaviarňami, kinami, športovými zariadeniami, ale aj zábavnými či relaxačnými parkami.
V dnešnej dobe pribúdajú ako huby po daždi, a tak je niekedy ťažké vyniknúť medzi silnou konkurenciou a zaujať.
Svetoví architekti sa dnes predbiehajú v tom, aby bol ich návrh originálnejší, odlišnejší a veľkolepejší, ako ostatné. Prehľad siedmich najzaujímavejších nákupných centier sveta je toho dôkazom.
Galaxy Soho, Peking, Čína
Plynule prepojené časti nákupného centra, inšpirované tradičnou čínskou architektúrou, sú dielom Zaha Hadid Architects. Spodné poschodia sú venované maloobchodným a zábavným zariadeniam, na vrchných poschodiach sú reštaurácie a kaviarne s výhľadom.
MyZeal, Frankfurt, Nemecko
Toto nákupné centrum je zaujímavé svojou masívnou sklenenou fasádou a dynamickými átriami, ktoré sú tvarované riečnym reliéfom s rôznymi hĺbkami. Budovu navrhlo talianske štúdio Fuksas na základe geografických a topografických preferencií.
Parky Namba, Osaka, Japonsko
Toto originálne nákupné centrum je charakteristické rozmanitými tvarmi a množstvom zelene. Autorom návrhu je Jerde Partnership. Šikmé zelené strechy umožňujú lepšiu cirkuláciu vzduchu a osviežujú priestory centra. Zakrivená strecha je obklopená stenami v zemitých tónoch, vďaka čomu pôsobí ako prírodný kaňon.
Westside, Bern, Švajčiarsko
Projekt, ktorý sa tiahne pozdĺž hlavnej cesty v Berne je dielom Daniela Libeskinda. Architektúra tohto megaprojektu má charkteristické črty známeho poľsko-amerického architekta reprezentované lietajúcimi hranami, ostými uhlami a komplikovaným, avšak zaujímavým interiérom.
Tokyu Plaza Omotesando, Tokio, Japonsko
Túto stavbu definuje nazvyčajný zrkadlový vstup a strešná terasa so schodíkmi okolo strešného okna. V spojitosti so živou zeleňou vytvára jedinečnú kombináciu architektonicky zaujímavého celku. Autorom návrhu sú architekti Hiroshi Nakamura a NAP architects.
Nákupné centrum Paleet, Oslo, Nórsko
Toto centrum funguje od 90. rokov minulého storočia. V roku 2014 však bolo pretvorené na unikátne umelecké dielo. Kovový interiér obsahuje zlaté a medené pláty doplnené cédrovým obkladom stien. Najatraktívnejším prvkom interiéru je priehľadná kovová mriežka nad átriom.
Parc Centra, Guangzhou, Čína
Nákupné centrum na prvý pohľad pôsobí ako športový štadión. Medzinárodná architektonická firma Benoy vytvorila návrh na základe konceptu „štadióna pre maloobchod.“ Obrovský komplex tohto moderného nákupného centra je popretrkávaný zeleňou medzi betónovými prvkami.