Najlepšie tipy na dizajn pre malé kúpeľne, takto ju opticky zväčšíte

Najlepšie tipy na dizajn pre malé kúpeľne, takto ju opticky zväčšíte
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Väčšina bytov disponuje malými kúpeľňami, do ktorých je problém zmestiť všetko potrebné, čo tam chcete mať. Dobrou správou je, že existuje niekoľko dizajnérskych trikov, ktoré malý priestor aspoň opticky zväčšia, aby ste sa v ňom necítili stiesnene. Zostavili sme pre vás najlepšie tipy na dizajn pre malé kúpeľne, ktoré sa vám zídu najmä vtedy, ak sa ju chystáte zariadiť alebo zrekonštruovať.

Malý priestor treba rozjasniť

Jedna z dôležitých zásad pri zariaďovaní malej kúpeľne je vyhnúť sa tmavým farbám a kontrastným odtieňom. Malá miestnosť bude pôsobiť väčším dojmom, ak použijete svetlé obkladačky. Pomôže tiež, ak dlažbu na podlahe prispôsobíte k stene, čím sa miestnosť predĺži a dodá pocit väčšieho priestoru. Vyhnite sa tiež farebnému stropu, najlepšia farba bude biela.

nápady na malú kúpeľňu
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zvoľte si správnu vaňu

Ak chcete do malej kúpeľne umiestniť vaňu, zvoľte takú, ktorá má zaoblené rohy. Jednak to bude pre vás v stiesnenom priestore bezpečnejšie a jednak ušetríte aspoň pár centimetrov.

Oklamte zrak a zvýšte strop kúpeľne

Ak je to možné, zdvihnite strop miestnosti. Tak oklamete zrak, aby si myslel, že sa nachádzate vo väčšom priestore. Pomôže tiež vymeniť závesné osvetlenie alebo závesné svietidlá za vstavané osvetlenie či nástenné svietidlá, ktoré nasmerujú svetlo správnym smerom a vytvoria ilúziu, že stena je predĺžená.

Najlepšie nápady na dizajn malej kúpeľne
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Nebojte sa kreativity pri výbere batérie a umývadla

Pri úzkych priestoroch sa osvedčilo použiť napríklad batériu či umývadlo, ktorú namontujete na stenu. Uvoľníte tak priestor pod umývadlom. Ďalším nápadom na umývadlo, ktoré šetrí priestor pre malú kúpeľňu, je rohové. Pozor na používanie stojanových drezov; ich umiestnenie do malých kúpeľní môže byť náročné.

Štipka farieb neuškodí

Ak disponujete malou miestnosťou, to neznamená, že môžete mať len bielu kúpeľňu bez farieb. Štipka farebnosti neuškodí. Napríklad kúpeľňu oživte pomocou farebnej sady uterákov či huňatej predložky pred vaňu.

Pohrajte sa s veľkými vzormi

Veľké štvorce, široké pruhy a iné veľké vzory môžu oklamať oko a zväčšiť priestor.

Najlepšie tipy na dizajn pre malé kúpeľne
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Predĺžte pult pod umývadlom alebo nad toaletou

Získate tak extra odkladací priestor, ktorý môže byť prekvapivo efektívny. Otvorené police nad toaletou ponúkajú úložný priestor bez otváracích dvierok, ktoré môžu v malej kúpeľni prekážať. Nechajte si len to najnutnejšie pre vašu rannú a večernú kúpeľňovú rutinu. Presuňte náhradné uteráky, čistiace prostriedky, náhradný toaletný papier a ďalšie hygienické potreby do iného úložného priestoru alebo skrine.

Použite sprchový záves alebo posuvné sprchové dvere

Sprchové dvere, ktoré sa otáčajú na pántoch, zaberú príliš veľa priestoru. Riešením môže byť sprchový záves alebo sklenené sprchové dvere, ktoré sa posúvajú po koľajniciach. V prípade sprchového závesu sa osvedčilo použitie zakrivenej záclonovej tyče. To zabráni tomu, aby sa sprchový záves prilepil na vaše telo, ak máte málo miesta počas sprchovania. Väčšina zakrivených tyčí na sprchové závesy môže poskytnúť až o 33 % viac miesta v sprche.

Zrkadlová stena

Zrkadlo pozdĺž celej steny môžu používať naraz viacerí členovia domácnosti. Zrkadlá tiež osvetľujú miestnosť tým, že odrážajú svetlo, rozjasňujú steny a opticky zväčšujú miestnosť. Svetlo odrážajú aj lesklé svietidlá či žiarivo biele vane, umývadlá a sprchy.

Namontujte vešiak na uteráky na dvere

V prípade obmedzeného priestoru pomôže, ak namontujete vešiak na uteráky buď na dvere sprchy, alebo na zadnú stranu vchodových dverí. Tak budú uteráky ľahko dostupné a nezaberú zbytočne priestor.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom