Nájomné bývanie má byť štandardom, Hlas v manifeste požaduje aj byty pre lekárov či učiteľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pellegrini
Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Nájomné bývanie by malo byť štandardom a nie výsadou bohatých či výhodou ľudí v zlej sociálnej situácii. Ako informoval predseda opozičného Hlasu – SD Peter Pellegrini, pripravili manifest nájomného bývania pre diskusiu vlády a odbornej verejnosti o tejto problematike.

Rozhodovacia právomoc v rukách miest a obcí

Prvým krokom je ponechať rozhodovaciu právomoc na rozhodnutí miest a obcí. Štát sa nemá čo starať, v ktorom meste, obci, regióne majú vyrásť nájomné byty. Najlepšie vedia primátori a starostovia, kde byty potrebujú, ak je o ne záujem,“ povedal v utorok Pellegrini. Zároveň je podľa neho potrebné prijať zákon, na základe ktorého budú všetky pozemky vo vlastníctve štátu v intravilánoch miest a obcí bezodplatne prevedené do ich vlastníctva s tým, že tieto pozemky nemôžu predať, ale môžu ich využiť na verejnoprospešné účely, vrátane výstavby nájomných bytov.

Minimálnu obytnú plochu nájomných bytov podľa lídra Hlasu treba zvýšiť aspoň na 70 štvorcových metrov. „Musíme výrazne zvýšiť hranicu príjmu pre pridelene bytu minimálne na päťnásobok životného minima, dnes je to trojnásobok. Treba umožniť, aby starostovia alebo primátori mohli minimálne 20 percent týchto bytov prideliť niekomu bez ohľadu na príjem,“ uviedol Pellegrini a ako príklad spomenul lekárov, učiteľov, resp. niekoho, kto je pre obec alebo mesto prínosom.

Na to je podľa neho potrebné zachovať existenciu Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) a zaviesť jednu celoplošnú dotáciu na meter štvorcový, pričom splátka úveru sa bude rovnať zruba splátke nájomného, ale vzhľadom na dotáciu bude vždy výrazne nižšia ako splátka hypotéky.

Zbytočne komplikovaný návrh Sme rodina

Podľa prepočtov je dôležité nadotovať ŠFRB ročne zhruba sumou 100 miliónov eur navyše oproti terajšiemu stavu, ale garantovať, že tieto peniaze nebudú použité len na zatepľovanie a obnovu bytových domov, ale primárne na výstavbu. Ak by sme išli takouto formou navýšenia rozpočtu a odblokovania všetkých byrokratických problémov, je reálny predpoklad, že kapacita na Slovensku umožní postaviť ročne 4 – 5-tisíc bytov,“ predpokladá Pellegrini. Pokiaľ v Európskej únii je 395 bytov na tisíc obyvateľov, na Slovensku podľa neho bude v najbližších desiatich rokoch potrebné postaviť asi 6-tisíc nájomných bytov ročne.

Pellegrini zároveň kritizoval poslanecký návrh zákona o štátnej podpore nájomného bývania od hnutia Sme rodina. Nerokovala o ňom vláda ani tripartita, parlament mal o ňom na terajšej schôdzi rokovať v druhom čítaní, ale preložil ho na október. „Ten návrh je zbytočne komplikovaný. Je to niečo, čo je vymyslené zase na zelenej lúke v Bratislave, čo počíta s číslami, ktoré sú absolútne nereálne, pretože postaviť 25-tisíc bytov je už dávno za horizontom akéhokoľvek logického myslenia,“ povedal Pellegrini. Masívna výstavba nájomných bytov je jednou z hlavných priorít hnutia Borisa Kollára, ale aj súčasnej vládnej koalície.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Hlas-SDSme rodina