Nájomné v niektorých štvrtiach Bratislavy stúplo až 12 percent, najvyššie je tradične v Starom Meste

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislava, byty
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Nájomné bytov stúplo v niektorých štvrtiach v Bratislave aj o 12 percent, zostáva však výhodnejšie ako platenie splátok. Vyplýva to z aktuálnej správy globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE, na základe dát od spoločnosti Bencot Investment. ​​​​​​

Čísla spred pandémie ešte nedosiahli

„V prvom kvartáli roka 2024 sa v Bratislave predalo 285 bytov, čo je najviac od druhého kvartálu 2022. Čísla spred pandémie sme však ešte stále nedosiahli,“ uvádza spoločnosť.

Najpredávanejšie boli dvojizbové byty, pričom ich priemerná cena za meter štvorcový dosiahla 4 324 eur s DPH. Trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami v Bratislave zažil v prvom štvrťroku 2024 mierne oživenie.

„Na konci kvartálu bolo v Bratislave na primárnom trhu dostupných 3260 bytov v rámci 88 developerských projektov, čo je takmer totožné číslo ako pred rokom,“ priblížila spoločnosť. Priemerná cena nových bytov sa zastavila na hodnote 4 866 eur, čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje pokles o jedno percento.

Najvyššie ceny sú v Starom Meste

Stúpali však ceny priemerného nájomného.

„Oproti obdobiu pred rokom narástlo o približne päť percent. Tempo rastu však v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami zrýchľuje, len za prvý štvrťrok stúplo oproti koncu minulého roka o 2,5 percenta a dá sa očakávať, že tento trend bude pokračovať,“ vysvetľuje senior research analytik, CBRE Slovensko Peter Slovák.

„Ceny sú už tradične najvyššie v Starom Meste, kde si za meter štvorcový bytu zaplatíte v priemere 16 eur,“ dodáva s tým, že oproti minulému roku tu nájomné narástlo o zhruba deväť percent. Až 12-percentný nárast nájomného zaznamenali v Novom Meste, Ružinove a Petržalke, kde vyjde priemerne 14 eur.

Nové projekty

Pribúdajú aj nové projekty.

„Ku koncu roka 2023 bolo v Bratislavskom kraji dokončených viac ako 5 600 bytov, čo je takmer o 28 percent viac ako vlani. Už teraz je vo výstavbe veľké množstvo ďalších bytov, medziročne sme zaznamenali 12-percentný nárast,“ priblížil Peter Slovák.

Ako dodal, mesačné nájomné je v súčasnosti v porovnaní so splátkou na obdobnej nehnuteľnosti lacnejšie priemerne o 192 eur, alebo o 24percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať