Nároky stavbárov na zvyšovanie cien sa posúdia individuálne, plošné riešenie podľa Doležala nie je možné

Planning savings money of coins to buy a home, concept for property ladder, mortgage and real estate investment. for saving or investment for a house, growing business
Foto: ilustračné, Getty Images

Nároky stavebných spoločností na úpravu zmlúv pre zvyšovanie cien stavebných materiálov sa budú posudzovať individuálne. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) tvrdí, že plošné riešenie tohto problému nie je možné.

Požiadavky zhotoviteľov na zvýšenie zmluvných cien na základe dodatkov bude podľa ministra potrebné prekonzultovať s Úradom pre verejné obstarávanie (ÚVO), prípadne s vlastnými obstarávateľmi, a to z hľadiska toho, či je možné využiť časť zákona o verejnom obstarávaní, ktorý umožňuje uzatvárať dodatky k zmluvám.

Žiadna plošná dohoda neexistuje

„Budem musieť rokovať s ministerstvom financií, či vykryje tento nárok a prípadný dodatok k zmluve, lebo žiadna plošná dohoda o vykrývaní potenciálnych nárokov neexistuje a už vôbec nie je v rozpočte,“ upozorňuje Doležal.

O náraste cien stavebných materiálov a požiadavkách zhotoviteľov stavieb podľa neho rokujú, ale týka sa to aj samospráv. V komisii pre uvedenú problematiku by podľa ministra mali byť nielen zástupcovia ministerstiev dopravy a výstavby a financií, ale ideálne aj Najvyššieho kontrolného úradu SR, Inštitútu finančnej politiky na ministerstve financií a tiež Štatistického úradu.

Nepredvídateľnosť cien

Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik hovorí o snahe presvedčiť štát, že v prípade nečakane výrazného zvyšovania cien materiálov v odvetví ide o nepredvídateľný vplyv na realizáciu zákaziek. Upozornil, že ani Inštitút finančnej politiky začiatkom tohto roka pri prognóze vývoja inflácie nepredpokladal žiadne dramatické výkyvy cien.

„Nepredvídateľnosť je predsa riešená zmluvami úplne rovnako, ako keď máme nepredvídateľnosť geológie alebo iných podmienok. Teraz je nepredvídateľnosť cien,“ povedal Kováčik pre agentúru SITA.

Ceny materiálov v stavebníctve v auguste tohto roka medziročne vzrástli o 16 %. Od začiatku tohto roka v porovnaní s tým istým obdobím uplynulého roka boli v priemere vyššie o 6,4 %. Podľa štatistických údajov ceny stavebných prác sa v auguste oproti tomu istému mesiacu vlani zvýšili o 6,3 % a od začiatku roka v priemere vzrástli medziročne o 1,7 %.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Andrej DoležalPavol Kováčik
    Firmy a inštitúcie IFP Inštitút finančnej politikyMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMF Ministerstvo financií SRNKÚ Najvyšší kontrolný úradŠÚ SR Štatistický úrad Slovenskej republikyÚVO Úrad pre verejné obstarávanieZSPS Zväz stavebných podnikateľov Slovenska