Návrhy zákonov o územnom plánovaní a výstavbe už smerujú na vládu, museli sa dvakrát pripomienkovať

Stavebný zákon, kladivko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Nové návrhy zákonov o výstavbe a o územnom plánovaní, ktoré majú nahradiť zastaraný stavebný zákon z roku 1976, po dvojnásobnom pripomienkovaní a množstve pripomienok už smerujú na vládu.

Ešte predtým, v pondelok 25. októbra bude o oboch návrhoch zákonov rokovať hospodárska a sociálna rada a o deň neskôr legislatívna rada vlády, vyplýva z najbližšieho programu oboch poradných orgánov vlády.

Viaceré vykonávacie predpisy

Štátny tajomník podpredsedu vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Martin Hypký očakáva, že oba návrhy zákonov by sa na rokovanie vlády mali dostať 3. novembra a po schválení bude o nich rokovať Národná rada SR.

„Ak pôjde legislatívny proces ďalej tak ako predpokladáme, tak by sa mal stavebný zákon do druhého čítania dostať na prelome januára a februára budúceho roka. Ak všetky podmienky budú splnené, tak predpokladáme prijatie od 1. marca a účinný bude od 1. januára 2023,“ informoval Hypký na podujatí Fórum slovenského stavebníctva. Súčasťou novej stavebnej legislatívy budú aj viaceré vykonávacie predpisy.

Jednoznačnejšie požiadavky

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) od novej stavebnej legislatívy očakáva zjednodušenie a zrýchlenie povoľovania stavieb.

„Vytvárajú sa podmienky pre plošnú digitalizáciu všetkých procesov v stavebníctve, prípravy a povoľovania stavieb, čo je veľmi dôležité. Zákon obsahuje trochu lepšie definované parametre zhotovovania stavieb, budú jednoznačnejšie a transparentnejšie požiadavky na účastníkov výstavby,“ povedal pre agentúru SITA prezident ZSPS Pavol Kováčik. Predpokladá, že tieto zmeny prinesú zvýšenú kvalitu a bezpečnosť stavieb na Slovensku, s čím boli, alebo ešte sú problémy.

Štát si musí určiť priority

„Nový zákon vytvára podmienky pre efektívnejšiu implementáciu všetkých technologických a ďalších nových environmentálnych prístupov,“ uviedol Kováčik s tým, že prijatie nových pravidiel v stavebníctve namiesto doposiaľ platných je už nevyhnutné.

Štát si podľa neho v oblasti výstavby vo verejnom záujme musí určiť priority. „Nemôže to nechať na trhu, nech si trh určí, ako to má byť. To tak predsa nemôže byť,“ dodal prezident ZSPS.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin HypkýPavol Kováčik
Firmy a inštitúcie Národná rada SRVláda SRZSPS Zväz stavebných podnikateľov Slovenska