Napriek tomu, že katastrálne odbory okresných úradov na Slovensku postupne obnovujú svoju činnosť po kybernetickom útoku, objem poskytovaných služieb je stále obmedzený. Zástupcovia Realitnej únie SR pre agentúru SITA priblížili, ktoré služby sú stále nedostupné a ako majú postupovať kupujúci.
Advokát a tajomník Realitnej únie SR Mojmír Plavec vysvetlil, že výpadok katastra nehnuteľností zásadne ovplyvňuje prácu realitných maklérov na celom Slovensku. „Aktuálne údaje z katastra sú pre realitné kancelárie kľúčové na overovanie vlastníctva, tiarch a ďalších informácií o nehnuteľnostiach,“ poznamenal.
skryte
Ako dodal, niektoré etapy realitných transakcií sú na väčšine katastrov stále neuskutočniteľné, napríklad získanie výpisu z listu vlastníctva s vyznačenou plombou, ktorý je nevyhnutný pre banky na čerpanie hypotekárneho úveru. Iné časti realitných transakcií však prebiehajú bez obmedzení.
Ceny bytov v minulom roku vyleteli nahor, analytici očakávajú ďalšie zdražovanie
„Realitné kancelárie môžu vykonávať obhliadky nehnuteľností, nábory nových nehnuteľností do ponuky, uzatvárať rezervačné zmluvy, nájomné zmluvy, protokolárne odovzdávať nehnuteľnosti a zabezpečovať ďalšie úkony, ktoré nevyžadujú aktuálne údaje z katastra,“ skonštatoval Plavec.
Realitná únia SR pre realitné kancelárie pripravila usmernenia, aby mohli predávajúcim aj kupujúcim pomôcť zabezpečiť, že všetky fázy transakcií prebehnú platne a úspešne, hoci s menším časovým zdržaním.
Nehnuteľnosti zdražejú aj tento rok
Podľa analytika Realitnej únie SR Vladimíra Kubrického, presný termín úplného obnovenia služieb katastra na celom Slovensku nepozná nikto. „Dôležité však je, že kataster nezostal paralyzovaný, ale v jednotlivých okresoch postupne znovu nabieha,“ skonštatoval.
Nakoľko január podľa neho nie je obdobím, kedy by ľudia zvlášť intenzívne kupovali či predávali nehnuteľnosti, realitný trh to zatiaľ výrazne neovplyvní.
„Aktuálne problémy katastra síce obchodovanie s nehnuteľnosťami spomaľujú, meniť trendy na realitnom trhu a prepisovať ceny však zrejme nebudú. Nehnuteľnosti na Slovensku zdražejú aj tento rok,“ doplnil Kubrický.
Výpadok najviac ovplyvní kupujúcich na úver
Výpadok katastrálnych služieb na Slovensku najviac obmedzuje záujemcov o kúpu nehnuteľnosti na hypotéku. To ako ich situácia ovplyvní podľa Mojmíra Plavca závisí od toho, v akom štádiu sa žiadateľ o úver nachádza.
1. Na začiatku procesu
„Ak je žiadateľ len na začiatku – hľadá nehnuteľnosť, absolvuje obhliadky alebo zisťuje podmienky získania úveru v bankách – obmedzenia katastra ho pravdepodobne nijako nezasiahnu,“ poznamenal Plavec.
2. V štádiu schvaľovania úveru a prípravy dokumentov
Ak už žiadateľ našiel nehnuteľnosť a nachádza sa v procese schvaľovania úveru alebo prípravy dokumentácie, situácia je podľa neho zložitejšia.
„Advokát, znalec aj banka budú vyžadovať aktuálne informácie z katastra, aby overili právny stav nehnuteľnosti a eliminovali riziko, že údaje predávajúceho nie sú presné,“ priblížil.
Keďže mnohé katastre aktuálne nevydávajú listy vlastníctva, treba podľa neho počítať so zdržaním. „Ak kupujúci a predávajúci uzavreli budúcu kúpnu (rezervačnú) zmluvu, odporúčame predĺžiť ju dodatkom, aby bola časová rezerva na vybavenie potrebných dokumentov,“ doplnil.
Kúpiť byt alebo zostať v nájme? Analytik priblížil aj príklad z hlavného mesta
3. Po uzavretí kúpnej zmluvy
Ak už žiadateľ uzavrel kúpnu zmluvu a podal ju so záložnou zmluvou na kataster, nastáva podľa Plavca ďalšia komplikácia.
„Na čerpanie úveru a úhradu kúpnej ceny predávajúcemu banka vyžaduje aktuálny výpis z listu vlastníctva s vyznačenou plombou. Plomba potvrdzuje, že kataster prijal návrh na zápis záložného práva a konanie je v procese,“ vysvetlil.
Tento krok je podľa neho pre banku kľúčový, aby mala istotu, že jej záujmy sú zabezpečené a môže uvoľniť peniaze predávajúcemu. Ak však príslušný kataster aktuálny list vlastníctva s plombou nevydáva, žiadateľ nemôže splniť túto podmienku a musí počkať, kým bude táto služba obnovená.
„Banka dovtedy kúpnu cenu neuhradí. Ak hrozí omeškanie úhrady kúpnej ceny, odporúčame stranám uzatvoriť k zmluve dodatok, ktorým si predĺžia lehotu splatnosti, aby predišli komplikáciám,“ uzavrel Plavec.