Novou najvyššou budovou sveta sa má stať dva kilometre vysoký mrakodrap

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rijád, Saudská Arábia
Rijád, Saudská Arábia gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Britské štúdio Foster + Partners podľa portálu dezeen.com navrhuje dva kilometre vysoký mrakodrap. Ten by mal vyrásť v Rijáde v Saudskej Arábii a po dokončení má byť najvyššou budovou sveta.

Architektonický portál Architects´Journal uvádza, že dvojkilometrový mrakodrap sa bude nachádzať v blízkosti mestského národného letiska, ktoré v súčasnosti rekonštuujú.

Burj Khalifa, Dubaj
V súčasnosti je najvyššou budovou sveta Burj Khalifa v Dubaji. gettyimages.com

Ak by sa potvrdila táto téza, mrakodrap by bol dvakrát vyšší, ako súčasný držiteľ rekordu, ktorým je 828-metrová Burj Khalifa v Dubaji v Spojených arabských emirátoch.

Zároveň by sa stal najvyššou budovou Saudskej Arábie a prekonal by 600 metrov vysokú kráľovskú hodinovú vežu Abraj Al Bait v Mekke.

Abraj Al Bait, Mekka
Kráľovská hodinová veža Abraj Al Bait, Mekka gettyimages.com

Mrakodrap by bol druhým pokusom Saudskej Arábie o výstavbu najvyššej budovy sveta. 1000 metrov vysoká veža Jeddah Tower, ktorú navrhli Adrian Smith + Gill Gordon Architecture, je v súčasnosti vo výstave v Džide.

Prvé snímky megalomanskej veže zverejnili v roku 2011 a jej výstavba začala v roku 2013. Projekt však pozastavili a v jeho výstavbe znova pokračujú od minulého roka.

Jeddah Tower, Džidda
Jeddah Tower vo výstavbe, Džida gettyimages.com
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Foster+Partners