Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek predpokladá, že nový stavebný zákon po schválení vo vláde a v parlamente nadobudne účinnosť 1. januára 2020.
Návrh nového stavebného zákona by mal ísť na medzirezortné pripomienkové konanie do polovice novembra. Po následnom schválení vo vláde a v Národnej rade SR by mal nadobudnúť účinnosť 1. januára 2020. Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek (Most-Híd) o tom informoval vo štvrtok na tradičnom stretnutí lídrov slovenského stavebníctva.
Ministerstvo dopravy a výstavby sa chce ešte dohodnúť so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) o kompetenciách v súvislosti so stavebným konaním. „Medzirezortné pripomienky môžu byť zdĺhavé, treba ich zapracovať a okamžite to púšťam na vládu a do národnej rady na schvaľovanie. Predpokladám, ak nebude vyše tisíc pozmeňujúcich návrhov, tak tento zákon by mohol platiť od 1. januára 2020,“ povedal Érsek.
Minister sa chce vyhnúť opätovnému stiahnutiu zákona
Minister sa chce vyhnúť situácii, keď jeho bývalý predchodca Ján Počiatek (Smer-SD) po množstve kritiky návrh stavebného zákona stiahol z parlamentu v septembri 2015 v druhom čítaní. „Rokujeme so všetkými, ktorí sa hľadajú v stavebnom zákone, či sú to architekti, stavební inžinieri. So ZMOS-om sme narazili na nejaké veci, ktoré teraz doriešime. Potom chcem poslať všetkým poslancom návrh zákona, akonáhle bude paragrafové znenie, aby to každý dostal,“ uviedol Érsek. Predbežný návrh podľa neho poslanci raz dostali, ale nikto sa nevyjadril. „Teraz to dáme ešte raz, nech sa vyjadria, aby sme nemali toľko pripomienok pri finálnom hlasovaní, alebo zapracovaní,“ poznamenal minister.
Súčasný stavebný zákon aj s množstvom noviel a zmien platí ešte od roku 1976. Po novom bude stavebný zákon oddelený od územného plánovania. „Zavádza sa povinnosť mať územný plán pre všetky obce, 54,5 % z 2 891 obcí ho má. Rozmýšľali sme o zavedení komisára, ktorý by mal zodpovednosť za stavby. Máme problém, ale vieme sa s tým vysporiadať so ZMOS-om, ten má trochu iný názor,“ priblížil Érsek s tým, že asi to nebude komisár, ale niekto bude musieť za stavebné povolenia zodpovedať. „Musíme zadefinovať, aké sú veľké stavby a aké menšie, aby sme ich mohli urýchliť,“ uviedol.
Čítajte aj:
Na Slovensku opäť klesla nezamestnanosť, minister Richter ju chce znížiť ešte o percento
Nový stavebný zákon sa nebude vzťahovať na tzv. čierne stavby bez povolenia z minulosti. „Stavebný zákon nemôže platiť dozadu. Stavby postavené na čierno musíme vyriešiť na základe zákonov, ktoré teraz platia. Všetko preto robíme aj spolu so ZMOS-om, aby sme vedeli zamedziť vôbec výstavbe čiernych stavieb,“ poznamenal Érsek. Mali by im podľa neho predísť rôzne opatrenia, vrátane trestnoprávnej zodpovednosti za čierne stavby, ale aj zmiernenie podmienok pre malé stavby.
„Môžeme robiť hocijaké tvrdé zákony, keď ich ľudia a úrady nedodržiavajú, potom je to veľmi zlé. Musíme povedať, že nemôžu sa začať stavať čierne stavby, to bude podstata tohto zákona,“ dodal Érsek. Musia byť podľa neho tomu prispôsobené všetky právne prostriedky, aby bolo možné čiernym stavbám zamedziť a vyvodiť dôsledky.