Nový stavebný zákon považuje Klub 500 za neprijateľný, žiada jeho stiahnutie a prepracovanie

Klub 500 žiada prepracovanie návrhu stavebného zákona.
Klub 500 žiada prepracovanie návrhu stavebného zákona. Foto: ilustračné, Gettyimages

Nový stavebný zákon z dielne podpredsedu vlády Štefana Holého prináša so sebou množstvo negatív a preto ho treba prepracovať.

Možné odradenie investorov

Ako ďalej upozornil výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor, stavebné konanie by sa po novom malo nielen skrátiť a zjednotiť, ale hrozí, že sa výrazne predraží.

Hoci novelizácia legislatívy pre oblasť výstavby a územného plánovania bola po viac ako štyridsiatich rokoch potrebná, podľa Klubu 500 prichádza štát s návrhmi, ktoré investorov skôr odradia, než by ich motivovali.

Združenie najväčších slovenských zamestnávateľov preto apeluje na predkladateľa, aby novelu v súčasnej podobe stiahol a prepracoval.

Nový zákon je drahší

Ako pripomína klub, podľa návrhu by mal vzniknúť jeden centrálny stavebný úrad, pribudnúť by mal elektronický register výstavby Urbion. Taktiež by sa mala skrátiť dĺžka stavebného konania. Nový zákon však prináša so sebou aj vyššiu finančnú záťaž.

V súčasnosti je poplatok za stavebné povolenie a kolaudačné rozhodnutie stanovený maximálne na 1 600 eur v prípadne právnických osôb a 120 eur v prípade, ak je žiadateľom občan.

Po novom by sa poplatok pri väčších investíciách mohol vyšplhať na vyššie čiastky, pričom bude tvoriť náklad vo výške až 1,25 % z celkových nákladov stavby. Podľa klubu môže ísť pritom o sumu na úrovni niekoľkých tisíc, ba až desiatok tisíc eur.

Odradí to investorov? 

Klub 500 nesúhlasí so zvyšovaním poplatku za výstavbu a žiada, aby ostal na úrovni súčasnej výšky. V prípade, že výška poplatku nebude obmedzená, bude to mať podľa združenia negatívny vplyv na rozhodovanie investorov realizovať stavbu väčších finančných rozmerov.

„Je z nášho pohľadu neprijateľné, že v čase, keď by Slovensko malo prijímať opatrenia na podporu investícií, paradoxne prichádza s návrhmi, ktoré investorov skôr odradia, než by ich motivovali,“ upozornil Tibor Gregor.

Podľa jeho slov poplatky by žiadatelia o stavebné povolenie mali platiť aj za používanie informačného systému Urbion, ktorý má prevádzkovať súkromná osoba. S tým klub zásadne nesúhlasí, najmä keď existuje štátna IT firma – Slovensko IT.

Zvýhodnený projektant

Klub 500 kritizuje, že nový zákon o výstavbe prináša aj kompetenčné zmeny. V stavebnom konaní je vylúčený stavebník a posilňujú sa kompetencie projektanta, ktorý má stavebníka zastupovať. Podľa združenia je tento krok nelogický a môže viesť k nepoctivému konaniu.

„Stavebné konanie sa začína na základe zámeru stavebníka stavať a je kľúčovou osobou výstavby. Je neprijateľné, aby zákon z procesu vylúčil stavebníka, ktorý celý proces financuje! Preto požadujeme, aby mal v rámci zákona postavenie účastníka so všetkými právami a povinnosťami. Zároveň navrhujeme zo zákona vypustiť ustanovenie, ktoré dáva neprimeranú moc do rúk projektantov, vynucovať si práce naviac,“ konštatuje Tibor Gregor.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Štefan HollýTibor Gregor
Firmy a inštitúcie Klub 500