Bytový dom, v ktorom sú byty vo výlučnom vlastníctve fyzických osôb alebo samosprávy, môže požiadať o poukážky na kotly na biomasu a slnečné kolektory.
O dotáciu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE) sa okrem slovenských domácností môžu uchádzať aj bytové domy. Tie môžu požiadať o poukážky na kotly na biomasu a slnečné kolektory. „Od roku 2019 bude podpora pre bytové domy dostupnejšia, ale oprávnené na jej využitie sú naďalej len tie, ktoré spĺňajú stanovené podmienky,“ uviedol komunikačný manažér Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Stanislav Jurikovič.
Hlavnou podmienkou je, že všetky byty v bytovom dome, ktorý získa podporu, musia byť vo výlučnom vlastníctve fyzických osôb, občanov alebo obcí a vyšších územných celkov. „Družstevné byty alebo byty v majetku podnikateľov bránia získaniu poukážky. Určité obmedzenia podnikania platia aj pre prenájom a účtovanie nákladov na energiu v bytových a nebytových priestoroch v dome. Najmä z uvedených dôvodov bol už v pilotnom projekte počet žiadostí bytových domov nízky,“ upozornil Jurikovič.
Podmienky pre príspevky sú pevne stanovené
Poukážka pre bytový dom môže pokryť maximálne 50 % z oprávnených nákladov na zariadenie vrátane inštalácie. Celkový podporený výkon zariadenia závisí od počtu bytov, pri kolektoroch je to maximálne 1 kilowatt na byt, pri kotloch na biomasu 7 kilowattov na byt. Príspevok pre bytové domy môže byť vo výške 400 až 440 eur na inštalovaný kilowatt výkonu zariadenia v prípade slnečných kolektorov a 80 až 88 eur na kilowatt pri kotloch na biomasu.
Nižšie zo sadzieb sú základné, o 10 % vyššie sadzby sú určené pre bytové domy, ktoré splnia uprednostňujúce kritérium týkajúce sa centrálneho zásobovania teplom (CZT). „Kritérium je splnené, ak je bytový dom umiestnený v oblasti, kde nie je vybudovaný systém CZT. Ak je v oblasti systém CZT vybudovaný, bytový dom uprednostňujúce kritérium síce nespĺňa, ale o poukážku požiadať môže,“ spresnil Jurikovič.
Potrebný je aj energetický audit
Bytový dom je oprávnený žiadať o poukážku, len ak energetický audit potvrdí, že po využívaní podporeného zariadenia nepríde k odpojeniu od CZT alebo k zhoršeniu parametrov CZT. „Jednoduchšiu situáciu tak určite majú bytové domy, ktoré majú vlastnú kotolňu. Úlohou energetického audítora je zároveň posúdiť, či boli realizované všetky vhodné opatrenia na zníženie spotreby tepla na vykurovanie alebo prípravu teplej vody. Ak nie, mal by ich navrhnúť. Výkon podporeného zariadenia by mal byť nadimenzovaný už na stav budovy po realizácii úsporných opatrení,“ vysvetlil Jurikovič.
SIEA upozorňuje, že ešte pred podaním žiadosti o dotáciu je potrebné overiť, či bytový dom spĺňa všeobecné podmienky podpory. „Odporúčame vopred získať potrebné súhlasy a povolenia, vybrať dodávateľa energetického auditu a zhotoviteľa. Prípravu určite netreba podceniť, pretože inštaláciu je nutné zrealizovať do troch mesiacov od vydania poukážky,“ zdôraznil Jurikovič.