Od začiatku októbra tohto roka by sa malo spresniť určovanie ročnej sadzby dane zo stavieb. Mestá a obce ako správcovia daní majú podľa platnej legislatívy upraviť rozdiel medzi sadzbami tejto dane na 10-násobok medzi najvyššou a najnižšou ročnou sadzbou dane.
Miestne dane a poplatky
Takýto násobok najnižšej ročnej sadzby dane sa však má vzťahovať na sadzby dane určené v jednotlivej časti obce, resp. na sadzby dane určené v jednotlivom katastrálnom území. Vyplýva to z návrhu novely zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, ktorý do parlamentu predložila trojica poslancov NR SR za hnutie Sme rodina.
Mestá a obce budú môcť na schátrané stavby vyrubiť vyššiu daň, vlastníkov má motivovať k ich riadnej údržbe
„Uvedené riešenie ochráni najmä ekonomicky alebo sociálne slabších občanov, u ktorých by naplnenie tejto povinnosti v zmysle doterajšieho znenia spôsobilo dosť značný nárast tejto daňovej povinnosti, čo nie je vhodné ani vzhľadom na aktuálnu ekonomickú situáciu na Slovensku,“ upozorňujú poslanci za hnutie Sme rodina.
Kvalitatívne rozdielne časti obce
Mestá a obce ako správcovia dane majú podľa poslancov v súčasnosti aj väčšie rozdiely medzi sadzbami dane ako desaťnásobok.
Bratislava pripravila novinku pre obyvateľov, za daň z nehnuteľnosti môžu zaplatiť aj digitálnou platbou
„Je to spôsobené tým, že ide o kvalitatívne rozdielne časti obce, napríklad centrálnu časť a okrajovú časť obce, alebo turisticky významný časť obce, alebo rozdielne katastrálne územia,“ uviedli.
Poslanci za hnutie Sme rodina tiež navrhujú posunúť povinnosť upraviť rozdiel medzi ročnými sadzbami tejto dane na 10-násobok medzi najvyššou a najnižšou sadzbou dane zo zdaňovacieho obdobia 2024 na zdaňovacie obdobie 2027.
„Uvedené riešenie ochráni najmä ekonomicky alebo sociálne slabších občanov, u ktorých by naplnenie tejto povinnosti v zmysle doterajšieho znenia zákona spôsobilo dosť značný nárast tejto daňovej povinnosti už od 1. januára 2024,“ dodali poslanci za hnutie Sme rodina.